پنج شنبه, 14 مهر 1401
تبلیغات شما بالای خبر
کد خبـر : 570
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۰

امام جمعه عالیشهر : امروز ملت ما هم باید از صبر ، مقاومت و ایستادگی دوران دفاع مقدس و دوران اسارت آزادگان درس بگیرد

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عالیشهروند و به نقل از محراب عالیشهر خطبه های این هفته نماز جمعه شهر عالیشهر توسط حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه عزیز شهر ایراد شد که در ادامه گزیده ای از بیانات ایشان را می خوانیم:


 ماه ذی الحجه فرصت خوبی است برای کسب تقوای الهی و در میان ماه های سال بعضی از زمان ها و بعضی از مکانها ویژگی ها و قداست خاصی دارند و خیلی می توانند برای کسب تقوای انسان تاثیر گذار باشند از جمله ماه مبارک رمضان ، سرزمین عرفات ، ماه ذی الحجه ، روز عرفه ، صحرای عرفه ، حرم مطهر سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) همگی مکانها و زمانهایی خاصی هستند که می توانند ما را کمک کنند اما البته اگر ما این مکان ها و زمانها را غنیمت بشمریم و از آنها استفاده کنیم و یکی از این ماه ها ماه ذی الحجه می باشد و در این ماه روزی به نام عرفه قرار گرفته است که ویژگی های عجیبی دارد ، این روز ، روز عبادت و خدا پرستی است ، روز دعا و نیایش و تضرع به درگاه پروردگار عالم و توجه بیشتر به لطف و عنایت خداوند عالم است . مناجات های اهل بیت در این روز نشانگر اهمیت روز عرفه می باشد . حضور اهل بیت در حد توان در صحرای عرفات در روز عرفه نشان دهنده اهمیت روز عرفه است .

امام صادق (ع) فرمودند هر کس در این روز (عرفه) قبل از رفتن به مراسم دعای عرفه در زیر آسمان دو رکعت نماز بخواند و در پیشگاه خدا به تمامی گناهان و خطاهای خود اعتراف کند و حقیقتا از درگاه خدا توبه کند ، خداوند آنچه را برای اهل عرفات مقدر نموده به او هم عطا می نماید . روز عرفه از مصادیق ایام الله است که در این روز و در این ایام زمینه ها و مقدرات بیشتری برای راه یابی انسان به سوی کمال و سعادت وجود دارد . روز عرفه روز پیروزی انسان بر طاغوت نفس خود می باشد و عرفه و شب عرفه چنان اهمیت دارد که با شب قدر برابری می کند . طبق حدیثی کسی که شب قدر آمرزیده نشود ، دیگر آمرزیده نمی شود مگر اینکه شب قدر آینده را درک کند یا برود در صحرای عرفات استغفار کند ، بعد از شب قدر یکی از مکانها و زمانهایی که می تواند برای آمرزش ما انسانها کمک کند روز عرفه و صحرای عرفات است . به عرفه به این دلیل عرفه می گوییند که طبق نقلی جبرئیل به حضرت ابراهیم مناسک حج را آموخت و بعد در همین صحرای عرفه مناسک که تمام شد خطاب کرد ابراهیم عرفت ، حالا مناسک حج را فهمیدی و یاد گرفتی ؟ و ابراهیم نیز عرض کرد بله فهمیدم و لذا آن روز را روز عرفان و معرفت و شناخت و آن مکان را صحرای عرفات نام گذاری کردند .

یکی از بهترین اعمال روز عرفه حضور در کنار مرقد مطهر سید و سالار شهیدان کربلا حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است و یکی از بهترین اعمال این روز زیارت امام حسین (ع) می باشد . در روز عرفه دو دعا وارد شدده است یکی دعای امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه و دیگری دعایی طولانی و با مضامین عالی و بلند که معروف است به دعای عرفه حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) که به همراه خانواده روزی در صحرای عرفات حضور پیدا می کند و حضرت ایستاده تمام این دعای عرفه را می خواند و اشک می ریزد و گریه می کند و با خدا تضرع می کند .

در جایی از دعای عرفه جمله ای بسیار با معنای و پرمحتوا بیان شده ، خدایا به من عافیت در بدن و عافیت در دین عطا کند ، این دو ارزش بالا است که ما معمولا قدرش را نمی دانیم . اگر ما سلامتی جسم نداشته باشیم نمی توانیم عبادت کنیم و به خلق خدمت کنیم و این لازم است و البته بالاتر از آن عافیت در دین می باشد چرا که اگر کسی دین نداشته باشد از جسم سالمش گناه می کند و سوء استفاده می کند و لذا این دو در کنار هم لازم است . عافیت دین چند قسم دارد ،

1 -  عافیت فکری و اعتقادی ، اعتقاد به خدا ، اعتقاد به غیب و انبیاء ، اعتقاد به حقیقت توحیدی ، شک در عظمت ، قدرت ، ربوبیت و حکمت خدا نکنیم

2  -  دوم عافیت اخلاقی ، اخلاق ما باید سالم باشد ، آداب معاشرت ما باید بر مبنای دین باشد

3 – عافیت عملی ، در اعمال ، در کردار و رفتار و در کارهای فردی و اجتماعی و سیاسی و مالی عبادی خود  باید عافیت باشد و فرائض و عبادات خود را باید بر مبنای دین انجام دهیم .

در روز عرفه خداوند به سه مکان و سه گروه توجه ویژه ای دارد ، 1 – به کربلا و زائران امام حسین (ع) 2 – به صحرای عرفات و مناجات کنندگان در صحرای عرفات 3 – هر جا و مکانی از این دنیا که دستی به سوی خدا بالا برود و خالصانه و خاضعانه خدا را بخواند

امروز 26 مرداد ماه مصادف است با سالروز بازگشت آزادگان پیروز و قهرمان به میهن اسلامی در سال 1369 ، این روز را گرامی می دارم و یاد و خاطره ی همه ی آزادگانی که در زندانهای بعثی ها در زیر شکنجه های دشمن به شهادت رسیدند ، آزادگانی که بعد از اینکه به ایران اسلامی آمدند و از دنیا رفتند و آزادگانی که در کنارشان هستیم و در جوار ما هستند و مایه فخر و مباهات و عزت و شرف ایران می باشند یاد و خاطره ی این عزیزان را گرامی می دارم . این روز درس بسیار مهمی را به ما می دهد و امروز ملت ما هم باید از صبر ، مقاومت و ایستادگی دوران دفاع مقدس و دوران اسارت آزادگان درس بگیرد . با همه ی سختی ها و گرفتاری ها و با همه ی مصائب و شکنجه های طاقت فرسای جلاد و صفاک معاصر یعنی صدام ملعون در عین حال تحمل می کردند و حاضر نبودند حتی کوچکترین سخنی ناباب در باره ی امام بیان کنند و یک ذره از ارزشها و اعتقادات خودشان کوتاه نیامدند ، شکنجه شدند و بعضا در زیر شکنجه ها به شهادت رسیدند اما حقیقت را حفظ کردند و دین خود را از دست ندادند و این برای ملت ما در همه ی عرصه ها و به ویژه امروز که در مقابل جنگ اقتصادی دشمن قرار گرفته ایم و بر ما فشار وارد می کنند درس است و می توانیم از آزادگان درس بیاموزیم و در برابر دشمنان استقامت و مقاومت کنیم و با توکل بر خدا این جنگ را هم پشت سر می گذاریم .

یکشنبه 7 ماه ذی الحجه مصادف است با شهادت امام باقر (ع) در سال 114 قمری که پیشاپیش شهادت این امام بزرگوار را که به نوعی پیام رسان و حاضر در کربلا بوده است را تسلیت عرض می کنیم .

در این روز همچنین سالروز کودتای ننگین آمریکایی 28 مرداد 1332 را در پیش داریم که برای برگرداندن رضا شاه انجام گرفت و این هم باز درس بزرگی برای ماست ، مصدق از روحانیت جدا شد و به جای اینکه دولت مردمی را حفظ کند و مردمی باشد تا بماند ولی متاسفانه برای ایستادن در مقابل انگلیس به آمریکا باج داد و به نوعی خواست خود را از شر انگلیس رها کند ، به آمریکا باج داد و جالب اینجاست همین آمریکا و انگلیس هر دو دست به دست هم دادند و خدعه کردند و مصدق را کنار زدند ، آمریکایی که مصدق به او پناه برد و به خیال خودش برای رفع مشکلات مملکت به آمریکا پناه برد ولی آمریکا با انگلیس هم دستی کرد و هر دو با هم همین مصدق را کنار زدند و خیانت کردند و با کودتا رضا شاه را دوباره به قدرت برگرداند و این هم درسی است که ما باید از این خیانت ها و جنایت های آمریکا و از این گستاخی های این کشور که اصلا انسانیت در سران آمریکا وجود ندارد باید درس عبرت بگیریم و عده ایی مبادا خدایی ناکرده مثل مصدق به آمریکا پناه ببرند و همین آمریکا تا دید تاریخ مصرف آنها گذشت مثل دستمالی آنها را به دور بیاندازد .

محور فرمایشات مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خودشان که ما هم سعادت داشتیم در حسینیه امام خمینی (ره) در محضر این رهبر فرزانه شرف یاب بشویم و از نزدیک عرض ادب و تجدید پیمان کنیم و در کنار هزاران نفر از اقشار مختلف ایران اسلامی از این تحلیل های جامع ، شفاف و کامل و در عین حال راهبردی مقام معظم رهبری بهره بردیم و قطعا در حرکت روند کنونی و آینده نظام جمهوری اسلامی تاثیر گذار خواهد بود .

چند مسئله را معظم له بیان کردند که به اختصار عبارتند از :

1 – ایشان اشاره داشتند که مشکلات اقتصادی کشور عمدتا ریشه داخلی دارند ، درست است که تحریم ها هم اثر گذار است اما نه این اندازه ، اثر بی تدبیری ها و سوء مدیریتی ها بیشتر است . مشکلات اقتصادی در کشور عمدتا ریشه داخلی دارد و مشکلات موجود زائیده نحوه مدیریت و سیاست گذاری دستگاه های اجرایی است . مسئولین اقتصادی و دستگاه های اجرایی می توانستند بهتر از این عمل کنند که این مشکلات و گرفتاری ها به وجود نیاید .

2 – برای مشکلات اقتصادی راه وجود دارد ، مسئولان کشور برای عبور از مشکلات موجود کمر همت ببندند ، ایشان اشاره کدند به نامه ای که چند تن از کارشناسان اقتصادی نوشتند و راهکارهای بسیار خوبی را هم ارائه دادند برای رفع مشکلات اقتصادی کشور که باید مسئولین از این نظرات کارشناسی بهره ببرند .

3 – در رابطه با آمریکا و شگردهای خناسانه ی آمریکا و مذاکره با این کشور هنوز هم که هنوز است یک عده ایی خام هستند و باز هم التماس مذاکره می کنند معظم له نکاتی بسیار ارزشمند اشاره کردند ، با آمریکا به علت وجود استدلال های دقیق ، تجربه ی گذشته و ضرر های فراوان مذاکره با یک رژیم متقلب و زور گو مذاکره نخواهیم کرد ، جنگ نخواهد شد ، آمریکا معمولا خودش می داند که جنگ با ایران به این سادگی هم نیست و لذا اگر آمریکا بعضی از اوقات که تعبیر می کند و تهدید می کند این برای ترساندن ترسو های داخلی ماست و گرنه خودشان هم می دانند که اگر آمریکا یک ضربه بزند ما ده ها ضربه به آنها خواهیم زد ، قدرت ما را می دانند ، امروز پهبادهای مردم گرسنه و بیچاره و فقیر یمن خواب را از اینها گرفته ، اینها از کجا نشات می گیرد ؟ از
آموزشها و مستشاری های جمهوری اسلامی است و از کارها و تلاشهایی است که جمهوری اسلامی چند سال قبل در جیبوتی نیروهایی را پرورش داد و الان در یمن قهرمانانه افتخار اسلام هستند و ماشین جنگی سعودی و ائتلاف بیش از 80 کشور را به شکست وا داشتند .

مقام معظم رهبری با صراحت هم فرمودند مذاکره هم نخواهیم کرد ، آمریکایی ها در مذاکره امتیاز نقد می خواهند و بعد هم تا می توانند بر روی آن کشور فشار وارد می کنند . آقا فرمودند آمریکایی ها مذاکره را برای ایجاد صلح و امنیت نمی خواهند بلکه مذاکره را برای گرفتن امتیاز می خواهند و لذا فرمودند که در جریان برجام یک تجربه بود برای ما و همگی ما می دانیم که در قضیه برجام هم مقام معظم رهبری قلبا راضی نبود و بارها می فرمودند که من به این آمریکایی ها خوش بین نیستم . خود آقای روحانی ریس جمهور هم به آقا فرمودند که اگر ما خط قرمزهایی را که شما تعیین کرده بودید رعایت نمی کردیم وضع از این هم بدتر می شد .

اقتدار نظامی ایران باعث شده تا تهدید نظامی و وقوع جنگ از دستور کار دشمن خارج بشود و نکته آخر هم بحث فساد موجود در مملکت می باشد اما البته مقام معظم رهبری بسیار ظریف و دقیق بیان کردند که دشمن می خواهد به ذهن مردم بیاندازد که یک فساد سیستمی در جمهوری اسلامی هست ، نه خیر این جور نیست  فساد سیستمی نیست که از بالا تا پایین همه را فساد گرفته باشد ، ما مدیران لایق و مخلص داریم مدیران دلسوز و کارآمد داریم و این ظلم است که ما بگوییم فساد تمام جمهوری اسلامی را گرفته است نه خیر این جور نیست ، البته درست است که کم فساد هم برای جمهوری اسلامی زیاد است و فساد مثل اژدهای هفت سر می باشد و مبارزه با آن خیلی کارر می برد و برنامه ریزی می خواهد .
 
نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

Bookmark and Share

نوشتن دیدگاه

تبلیغات شما