پنج شنبه, 14 مهر 1401
تبلیغات شما بالای خبر
کد خبـر : 630
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۰۰

حجت الاسلام و المسلمین صفری امام جمعه موقت عالیشهر:ما امروز باید عاشورا را در زندگی خود پیاده کنیم و از این حادثه ی بی نظیر درس بگیریم .

به گزارش خبرگزاری عالیشهروند و به نقل از محراب عالیشهر آیین عبادی سیاسی نماز جمعه  20   مهر   ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین صفری  امام جمعه موقت شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

کسی که در رفتار ، گفتار و عملش تقوای الهی را رعایت کند و حرکاتش بر مبنای تقوا قرار گیرد خداوند رزق و روزی او را از جایی که گمان نمی برد برای او فراهم می سازد .

در ایام ماه صفر ، ایام حزن و اندوه اهل بیت و اسارت کاروان اهل بیت اباعبدالله الحسین (ع) قرار گرفته ایم و به همین مناسبت موضوع خطبه اول پیرامون راز جاودانگی کربلا مطالبی را بیان خواهیم نمود .

همه ی ما معتقد هستیم که در طول تاریخ بشریت واقعه ی کربلا یک جریانی بی نظیر است که از نظر ارزش قابل مقایسه با هیچ حادثه ی دیگری نخواهد بود اما ممکن است این سوال مطرح شود که در جریان کربلا ظلم های فراوانی بر فرزندان پیغمبر روا داشته شد ، در جنگی نابرابر بین یاران اندک سید الشهداء با طرف دیگر که 30 هزار یا 120 هزار نفر رو به رو شدند و با آن همه جنایات که مرتکب شدند و عده ای از بانوان حرم سید الشهدا به اسارت برده شدند ، تک تک این جنایات را کم و بیش در دنیا دیده یا می بینیم ، مانند جنایاتی که رژیم بعث عراق در حلبچه مرتکب شد که بسیاری از مردم بی گناه از جمله زن و مرد و طفل به صورت بسیار فجیع به شهادت رسیدند یا حوادثی که امروز در فلسطین اتفاق می افتد همگی حوادث بسیار ناگواری است ، حال اگر سوال پیش آید و کسی بگوید به فرض اینکه حادثه ی کربلا چند درجه از این حوادث شدید تر بوده است و نهایت بگوید که هدف اصلی کربلا از اهداف دیگر شاید شریف تر و بالا تر باشد پس این سوال مطح است . با وجود این همه شبهات و سوالات چه سری در نهضت عاشورای حسینی نهفته است که ما می گوییم بعنوان جریانی درتاریخ بی نظیر است و مانند آن نه واقع شده و نه نخواهد شد ، این ماجرا از چه اهمیتی برخوردار است که با وجود اینکه 14 قرن از این حادثه می گذرد اما مردم سر از پا نمی شناسند و با جان و مال خودشان در این راه (عاشورا و اربعین حسینی ) حاضر می شوند ، این همه عزاداری ها ، سینه زنی ها و زنجیر زنی ها اتفاق می افتد ، حقیقت این است که ما اگر بخواهیم هر پدیده ی انسانی را ارزش یابی کنیم باید در چه عناصری از این پدیده دقت کنیم تا ارزش آن پدیده و حادثه را در یابیم ، ممکن است کسانی به حجم و شکل ظاهری آن حادثه نگاه کنند اما برای ارزشیابی دقیق به این پدیده ها نباید تنها به حجم و ظاهر آن نگاه کرد بلکه آنچه که حائز اهمیت است این است که بر اساس چه مبنا و معیار و انگیزه ای این حادثه به وجود آمده است ، پس اولین معیار و ارزش نگاه به انگیزه آن حادثه می باشد .  اگر بخواهیم پدیده عاشورا را با موارد مشابه آن  از آن لحظه تا به امروز که حوادث ناگوار زیادی رخ داده است مقایسه کنیم باید به هدف سید الشهدا و یارانش توجه کنیم ، انگیزه امام حسین (ع) را هر کس به اندازه معرفت خودش در می یابد و می شناسد ، ما زمانی می توانیم ارزش واقعی کار حسین ابن علی (ع) را دریابیم که احکام دین را رعایت کرده باشیم و رفتار ما نشان می دهد که چه میزان برای دین ارزش قائل هستیم . حسین ابن علی (ع) آن چنان ارزش برای دین قائل بود که کسی مثل فرزند برومندش علی اکبر (ع) و برادر بزرگوارش ابالفضل العباس (ع) را در راه آن فدا کرد . امام حسین (ع) هر چه داشت برای دین فدا نمود و خدای متعال نیز هر چه در نظر داشت برای حسین ابن علی (ع) عطا کرد .

 ما امروز باید عاشورا را در زندگی خود پیاده کنیم و از این حادثه ی بی نظیر درس بگیریم .  باید سعی کنیم که ارتباط و شباهتمان به سید الشهدا (ع) نزدیک و بیشتر شود ، باید سعی در تقویت اعتقاداتمان و ارزش دهی به احکام دین داشته باشیم و اعتقاد به معاد و عالم ابدی که منشا عشق به شهادت و ایثار و مقاومت است را پیدا کنیم و بر همین اساس می باشد که اعتقاد و عشق به شهادت در وجود ما پدید می آید .

عشق به سید الشهدا و راه امام حسین (ع) باید یک بعنوان یک ارزش در جامعه ی ما محفوظ باشد . خودمان را با این فرهنگ وفق دهیم و فرزندانمان را با همین فرهنگ بزرگ کنیم و برای اینکه بتوانیم چنین کاری را انجام دهیم باید اعتقاد و باورمان را به آنچه که به دین ارزش می دهد بالا ببریم و بعد از ارزش دهی به دین و احکام الهی که برخواسته از این باورها می باشد اعتقاد خودمان را تقویت کنیم . راز جاودانگی عاشورای حسین (ع) نیت سید الشهدا و اخلاص بوده است و اگر ما می خواهییم در این راه قدم برداریم به دین و احکام الهی ارش قائل باشیم .

 

تقوای الهی نهایت خواسته و خوشنودی پروردگار متعال است ، خداوند راه رسیدن و قرب الهی را تقوا و محبوب شدن نزد خود می داند ، پس خداوند راه محبوب شدن پیش خودش را برای ما معین کرده است .

روززهای آغازین ماه صفر مصادف است با ایام شهادت حضرت رقیه (س) سند ماندگار و مظلومیت خاندان عصمت و طهارت که عرض تسلیت داریم خدمت همه ی شما نمازگزاران ، شهادت دختری که در سنین کودکی صحنه های دلخراشی را که هیچ کس طاقت تحمل آن نداشت با چشمان اشکبار خود دید و بعد از آن این دردانه ی ابی عبدالله (ع) سختی ها و مصیبتهای اسارت از کربلا تا شام را به جان خرید و پیام رسان مظلومیت خاندان عصمت و طهارت شد و سرانجام داغ هجران پدر او را به وصالش رساند و شهید اسارت در اوج مهنت و اندوه شد .

 

هفتم ماه صفر به روایتی سالروز مظلومانه ی سبط اکبر پیامبر حضرت امام حسن مجتبی (ع) این شهید مظلوم نیرنگ و خدعه ی زمانه می باشد که محضر امام عصر (عج) و همه ی شعیان به ویژه شما نمازگزاران تسلیت عرض می کنم . امام مجتبی (ع) با رفتار و منش والای اخلاقی خود جایگاه والای امامت را در مقابل خلافت مستکبرانه ی معاویه لعنت الله و مقابل دیدگان مردم جلوه گر نمود و با حلم و بردباری در مقابل دشمنان و همراهی مسلمین در مراسم و  شعائرحج که با پایی پیاده و برهنه انجام نمودند و بخشندگی و گشاده دستی در بخشش دارایی های خود آن حضرت را به کریم اهل بیت شهره نمود و موجب حفظ جایگاه رفیع امامت در میان شیعیان گشت .

 

روز یکشنبه گذشته لایحه عضویت کشور جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه تامین مالی تروریسم در مجلس به تصویب رسید . مخالفت های بسیاری در برابر تصویب این لایحه در مجلس هم در فضای جامعه و هم در خود مجلس که قریب به 120 نفر از نمایندگان به این لایحه رای منفی دادند ، صورت گرفت . بسیاری از مراجع معظم تقلید و نخبگان و دانشجویان و تشکل های طلبگی و دانشجویی و رسانه ها که احساس مسئولیت داشتند با این لایحه موضع منفی خود را اعلام داشتند . امروز با تصویب مجلس محترم که مسیر قانونی خود را طی نموده این لایحه به شورای نگهبان ارسال شده و شورای نگهبان نیز وظیفه ی بررسی مغایرت یا عدم مغایرت آن را با شرع مقدس و قانون اساسی را انجام می دهد . همان گونه که همگان وظیفه دارند به مصوبه قانونی مجلس احترام بگذارند و باید یک قانونی که در مملکت تصویب شد را محترم بشمردند اما باید دقت کرد که مسیر بررسی کارشناسی و قانونی شورای محترم نگهبان را به دور از هر گونه رفتار جنجالی و بدون هیچ فشار به این شورا اجازه داد تا تصمیم قانونی و شرعی خود را بگذارد و بعد از آن تمام ملت و مسئولین باید این دستور و قانون را بپذیرند و قانونی بشمرند .

در این مرحله نقش شورای محترم نگهبان بسیار اهمیت دارد و تاریخی خواهد بود . متاسفانه به نظر می رسد که جریان هایی به دنبال ایجاد فشار بر شورای نگهبان هستند تا از این طریق شورای نگهبان را وادار به مصلحت اندیشی کنند و از عمل به وظیفه ی قانونی و شرعی خود دور کنند . لازم است متذکر شویم که این کارها خلاف قانون و شرع و خلاف رفتار یک انسان انقلابی و مسلمان است . فضای کارشناسی لازم را در زمینه این کنوانسیون باید به شورای نگهبان داده شود تا منافع کشور را تامین کنند .

 

در خصوص سخنان وزیر امور خارجه کشورمان جناب دکتر ظریف باید عرض کنیم که ایشان در مجلس در صحن علنی از پیوستن ایران به لایحه CFT نکته ای را بیان کردند که شاه بیت کلام ایشان است و از جهات مختلف تامل برانگیز می باشد ، ایشان اظهار داشتند بنده و نه آقای رئیس جمهور نمی توانیم تضمین بدهیم که با پیوستن به این لایحه مشکلات مالی و اقتصادی حل خواهد شد اما می توانیم تضمین دهیم که نپیوستن به این لایحه بر بهانه گیری های آمریکا می افزاید تا مشکلات را بر ما سخت تر کند . از این کلام جناب دکتر ظریف می توان دریافت کرد که تمرکز دستگاه دیپلماسی ایران و دولت کنونی بر گرفتن بهانه های آمریکا و دشمنان است . این جا این سوال را محضر ایشان داریم که اولا فهرست بهانه های آمریکا برای فشار علیه ملت ایران چیست ؟ ثانیا آیا این بهانه های واهی تمامی هم دارد ؟ ثالثا مبنای بهانه گیری آمریکا بر جمهوری اسلامی آیا مبنای قانونی دارد و یا مبنایی سیاسی است ؟ همه ی جهان و ملت رشید ایران می دانند که یک مبنای سیاسی است و قانونی نیست و بر اساس خلق و خوی استکباری و مبارزه ی با اسلام خواهی است . انقلاب ما به دنبال عزت طلبی است و در یک کلام با انقلاب اسلامی ایران دشمنی دارند و به همین دلیل بهانه را قرار می دهند . برای اعمال این دشمنی ها مجموعه ای از بهانه ها را فهرست کرده اند و این فهرست پایانی ندارد ، این را تجربه ی 40 ساله ی نظام مقدس جمهوری اسلامی به ما نشان می دهد ، وقتی آمریکا با اساس حرکت رو به جلوی و پیشرفت ملت ایران مخالفت مبنایی دارد آیا با گرفتن یک بهانه از آمریکا می توان آسوده خاطر شد و به حرکت ادامه داد ؟

ضروری است که مسئولین نظام و دولت ما باید به جای خارج کردن این بهانه ها که پایانی ندارد در جست و جوی بی اثر کردن این فشارها باشند ، وقتی برای فشار دشمن پایانی متصور نیستیم راه معقول و انقلابی آن است که با استحکام بخشی به ساخت و قدرت درونی فشار های دشمن را خنثی و ناکارامد کنیم . اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری فرمودند نقشه و تنها راه رسیدن به این نقطه مطلوب است .

دشمنان ما زمانی بر علیه ما دیگر بهانه جویی نمی کنند و فشار نمی آورند که ما دست از آرمانهای خود بکشیم تا انها راضی شوند و زمانی آنها رضایت می دهند که خدایی ناکرده ما تسلیم و تابع محض آنها شویم .

 

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share

Comments are now closed for this entry

تبلیغات شما