پنج شنبه, 14 مهر 1401
تبلیغات شما بالای خبر
کد خبـر : 636
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۴۶

امام جمعه عالیشهر : ارادت مسلمانان به ساحت مقدس سالار شهیدان کربلا تبلور تفکر عاشورایی در خلق حماسه ای بزرگ اربعین می باشد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عالیشهروند و به نقل از محراب عالیشهر آیین عبادی سیاسی نماز جمعه  11   آبان   ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 

ایام عزاداری اهل بیت عصمت و طهارت فرصت خوبی برای  ما شیعیان و رهروان خاندان عصمت و طهرات جهت کسب معنویت و تقوای الهی می باشد .

در آستانه ی رحلت جانگداز خاتم انبیاء حضرت محمد مصطفی (ص) قرار گرفته ایم و به همین مناسبت نکاتی را پیرامون وجود مقدس و گرامی این پیغمبر بزرگ الهی بیان خواهیم نمود چرا که آشنا تر شدن ما با روش زندگی پیغمبر و الگو قرار دادن پیامبر خدا برای کسب تقوا خیلی می تواند کمک کننده باشد . یکی از ویژگی های پیامبر اکرم این می باشد که خداوند عالم آنقدر به این پیغمبر خاتم احترام قائل است که وقتی که می خواهد او را خطاب قرار بدهد با واژه هایی به نام "یا ایها الرسول" "یا ایها النبی" که خود یک نوع احترام گذاشتن می باشد خطاب می کند و اسم پیامبر را نمی آورد و آن صفت ، ویژگی و لقب پیغمبر را که نشان دهنده ویژگی های انسانی رسول خداست را بیان می کند . خداوند عالم در قرآن کریم می فرماید ما تو را فرستادیم در بین مردم که اولا بین امت شاهد باشی و ثانیا مبشر و بشارت دهنده به بهشت و خوبی ها برای مردم باشی و مردم را از جهنم انذار بدهی ، چرا که بشر هم تشویق و هم تنبیه لازم دارد . رسالت پیامبر این بود که مردم را هدایت کند و به سوی خدا بکشاند . پیامبر مانند چراغ درخشانی برای هدایت انسانها است و بهترین راهکار برای هدایت مردم این است که به دنبال نور محمد و آل محمد (ص) بروند .

 

از جمله وظایف ما در قبال پیغمبر اکرم (ص) ، شناخت و معرفت واقعی به پیغمبر می باشد . شناخت فقط به منزله ی این نیست که ما شناسنامه فلان امام معصوم را بدانیم اما شناخت و معرفت باید معرفت چگونگی زندگی پیغمبر باشد . چرا که خداوند به ما انسانها فرموده اسست که بهترین اسوه و الگوی شما در مسیر سیر الی الله پیغمبر اکرم می باشد .

رفتار پیغمبر با همسر ، با اولاد ، رفتار ایشان نسبت به دشمن و ... چگونه بوده است ؟ پیغمبر با دشمنان به شدت برخورد می کند ولی با همراهانش با مهر و محبت رفتار می کند . خوابیدن ، راه رفتن ، خوراک پیامبر ، رفتار ایشان با یهود و مسلمانان و ... را باید بشناسیم . البته شناخت کامل پیامبر خدا برای ما امکان پذیر نیست ولی در حدودی که قرار است پیامبر برای ما الگو باشد باید حضرت را بشناسیم .

عفو ، بخشش ، رحمت  و گذشت پیامبر اکرم یک طرف در عین حال و در مقابل آن حفظ دین ، و حفظ ارزشهای دینی و صیانت از قرآن ، توحید ، و صیانت از دین خدا هم از جمله وظایف پیامبر است . در این ایام آخر ماه صفر که ایام رحلت رسول خداست باید مقداری به سراغ زندگی پیغمبر برویم و مطالعه داشته باشیم تا بدانیم پیغمبر چگونه رفتاری داشت و با افراد مختلف چه برخوردی را می نمود .

وظیفه ی دوم ما مسلمانان در قبال پیغمبر این است که پیامبر را بعنوان پیامبر بپذیریم و اعتقاد به رسالت و خاتمییت نبوت پیغمبر را داشه باشیم و در مرحله ی سوم نیز وظیفه ی تبعیت از پیغمبر را بر عهده داریم .

پیامبر خطاب به مسلمانان می فرمایند که ای مسلمانان اگر شما خداوند عالم را دوست دارید باید من پیغمبر را هم دوست داشته باشید ، اگر من را دوست داشته باشید سپس خداوند نیز شما را دوست دارد . ما مسلمانان وظیفه ی محبت به پیغمبر و آل پیغمبر را بر عهده داریم .

وظیفه ی چهارم ما مسلمانان در قبال پیغمبر احترام گذاشتن به اسم و  نام پیامبر می باشد که خداوند عالم به ما دستور داد است که(( إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ ۚ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا ))

 

اربعین سید و سالار شهیدان را پشت سر گذاشتیم و خوشا به سعادت عزیزانی که امسال هم زائر اربعین حسین ابن علی (ع) بودند و من لازم می دانم امروز محضر همه ی عزیزان و زائران اربعین حسین ابن علی (ع) خوش آمد عرض کنم که در این روزها با موج و اقیانوس خروشان حسینی در زیارت اربعین امسال هم همراه و هم گام شدند .

 

امسال الحمد الله همچنان که همه ی ما دیدیم و لمس کردیم در این اقیانوس عظیم و میلیونی اربعین  این بود که امسال اربعین با شکوه تر از همیشه برگذار گردید و از جمله دست آورد های مهم حماسه ی بزرگ اربعین یکی وحدت امت اسلام به ویژه جهان تشیع بوده است ، ارادت مسلمانان به ساحت مقدس سالار شهیدان کربلا تبلور تفکر عاشورایی در خلق حماسه ای بزرگ می باشد . قدرت سازی عاشورا و کربلا برای آزاد سازی قدس شریف و هم دلی  و هماهنگی در کشور ایران و عراق و بی تاثیر بودن تحریم ها و مشکلات اقتصادی در راه مردم ایران بود . با تمامی گرفتاری هایی که مردم ایران داشتند ولی در عین حال باز هم تعداد بسیار زیادی به این اقیانوس عظیم پیوستند . برگذاری امن و مقتدرانه ی حماسه اربعین و تجمع میلیونی عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) بی شک بدون برنامه ریزی و هماهنگی میان دستگاه های دولتی و زحمات شبانه روزی نیروهای نظامی ، انتظامی ، امنیتی و اطلاعاتی و تلاش بی شائبه و مستمر سربازان گمنام امام زمان (عج) محقق نمی شد . خدمات مستمر و بی دریغ ارگانها و ادارات کنسولی ، خدماتی ، پزشکی ، بهداشتی ، امنیتی ، امدادی و همه در دو کشور عراق و ایران که الحمد الله بسیار منظم و برنامه ریزی شده و با کمال دوستی و محبت و مودت و برادری بین دولت و مردم عراق و ایران الحمد الله انجام شد و باز هم خار چشمی بود در چشمان دشمنان اسلام و مکتب تشیع و البته انشالله باشد که برنامه ریزی های بهتری بشود که اگر نواقص و اشکالاتی که طبیعی است ، برای سال آینده رفع بشود و در واقع اربعین نماد قدرت شیعه و اسلام می باشد . در مراسم اربعین فقط شیعه حضور ندارد بلکه زردتشتی ها ، ایزدی ها ، مسیحی ها ، سنی ها و ... عاشقان حسین ابن علی (ع) حضور دارند که همگی نشان دهنده تاثیر عاشورا بر قلب آزادگان جهان هست و دشمنان نیز از همین می ترسند و نگران بودند .

 

یکشنبه 13 آبان ماه مصادف است با تسخیر لانه ی جاسوسی آمریکا در تهران به دست دانشجویان پیرو خط امام (ره) در سال 1358 که امام این حادثه و جریان را بعنوان انقلاب دوم معرفی نمودند و این روز همچنین بعنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز و سالروز یورش ماموران ستم شاهی به دانش آموزان و دانشجویان در سال 1357 می باشد که تعدادی در دانشگاه به شهادت رسیدند ، این روز را گرامی میداریم و هر سه مناسبت این روز تماما به جنایت های امریکا بر می گردد .

 

تسخیر لانه ی جاسوسی آمریکا که توسط انقلابیون و دانشجویان پیرو خط امام (ره) در سال 1358 به وقوع پیوست پیامدهای مبارکی برای جهوری اسلامی و برای انقلاب داشت از جمله ی افشاء چهره های لیبرالی لانه کرده در بدنه انقلاب و هیئت حاکمه ، به محض اینکه لانه جاسوسی تسخیر شد مهندس بازرگان که رئیس کابینه و دولت بود متاسفانه استعفا داد و به خیال خودش می خواست مشکلی را برای مملکت ایجاد کند چرا که ارتباط زیادی را با آمریکایی ها داشت و به خیال خودش می گفت ما باید از شوروی جدا بشویم ولی به زیر پرچم آمریکا برویم و با آمریکا کنار بیاییم و لذا استعفا داد و البته امام (ره) نیز به این استعفا اهمیتی ندادند و جمله ی معروف هم بیان کردند و دولت بلافاصله تشکیل شد و نظام مسیر خودش را انجام داد و مهندس بازرگان و لیبرال ها با این کار نشان دادند که در دامن آمریکا هستند و به دروغ بحث ملی و ملی گرایی را مطرح می کنند .

شکست مفتضحانه ی آمریکا در افکار عمومی جهان چرا که همه ی مردم فهمیدند که آمریکا این سفارت خانه را بعنوان لانه ی جاسوسی تبدیل کرده است . به هم زدن موازنه ی استعماری منطقه ، تبیین قدرت مردم و نقش وحدت ملی ، پیوند روز دانش آموز با روز ملی مبارزه با استکبار جهانی سبب پیشتازی جوانگرایی در عرصه آمریکا ستیزی و استکبار ستیزی خواهد بود .

 

جنایات آمریکا و استمرار این جنایات از اول انقلاب تا 13 آبان امسال که به خیال خودشان قرار هست تحریم های جدید نفتی را اجرا کنند و این نشانه دهنده کینه توزی و دشمنی آمریکایی ها با ملت ایران نه با دولت ایران است . آمریکایی ها دم از مردم می زنند ولی ما را تحریم دارویی می کنند همچنین تحریم اقلامی می کنند که کودکان مردم نیاز دارند ، این چه حقوق بشری است ؟ البته ما تحریم جدید نشده ایم چرا که از اول انقلاب ما را تحریم کردند ، هواپیماها را به ما ندادند ، پولهای ما را بلوکه کردند و بعد ها هم که گفتند پای میز مذاکره بنشینیم و مردم و مسئولین ما رفتند و البته رهبری شرایطی را هم گذاشتند و مذاکره انجام شد و آن شرایط رهبری آن چنان که باید و شاید انجام نشد و لذا دیدیم به محض اینکه ترامپ امد زیر قرار ها و قول ها زد و دوباره کینه توزی آمریکا آغاز شد .

راهکار مقابله با جنگ روانی غرب در این مقطع بسیار حساس و مهم برای ما عبارت است از اینکه اولا مرعوب جنگ روانی دشمن نشویم ، بالاخره کمپانی های تبلیغاتی آنها شبانه روز کار می کنند و سعی در نا امید کردن مردم برای ایجاد اختلاف بین مردم و مسئولین و بین خود مردم و به خیال خودشان پایان انقلاب اسلامی دارند . اینها تصور می کنند و برنامه ریزی کرده بودند از سال گذشته تا الان با این کارهایی که انجام می دهند انقلاب اسلامی دچار مشکل بشود ولی دیدیم الحمد الله وحدت و اتحاد مردم بیشتر شد و این به شرطی است که انشالله با همین وحدت ، برادری و اتحاد بین مردم و مسئولین اگر استمرار دااشته باشد و از آن طرف عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی که نظر مقام معظم رهبری است و همچنین تبعیت از فرامین و دستورات مقام معظم رهبری می تواند انشالله مشکلات را برطرف کنیم و باز هم مردم ما با تحریم های احتمالی جدید آمریکا انشالله مقابله می کنند .

 

روز 13 آبان روز مرگ بر آمریکا است و آمریکا با این همه جنایاتی که مرتکب شده است واقعا خودش دارد مسئله مرگ بر آمریکا را داغ تر می کند ، اکنون شعار مرگ بر آمریکا نه تنها در ایران بلکه در میان خیلی از کشور ها و آزادگان جهان این شعار طنین انداز است و انشالله راهپیمایی 13 آبان که در شهر عالیشهر هم برگذار خواهد شد همه ی ما می توانیم شرکت کنیم و در این ثواب استکبار ستیزی و روز مبارزه با اسستکبار شرکت کنیم .

 

نکته آخر سه شنبه 15 آبان روز وقف می باشد ، همه میدانیم که وقف یک صدقه جاریه می باشد که اگر ما بتوانیم این فرهنگ وقف را در میان خودمان جا بیاندازیم خیلی از مشکلات اقتصادی جامعه ما برطرف می شود ، با این کار دیگر مساجد و حسینیه های ما دچار مشکل مالی نیستند ، این موقوفات یک صدقه ی جاریه است که می تواند در این راستا کشور ما را کمک نماید .

 

چهارشنبه 16 آبان و 28 ماه صفر مصادف است با رحلت جانگداز خاتم انبیاء حضرت محمد مصطفی (ص) و همچنین شهادت سبط اکبرش امام حسن مجتبی (ع) و همچنین 29 ماه صفر مصادف است با شهادت ثامن الحجج آقا علی ابن موسی الرضا (ع) که پیشاپیش این ایام را تسلیت عرض می کنم و خواهش می کنم که انشالله در عزاداری این ایام پایانی ماه صفر باز هم مراسمات عزاداری را با شکوه برگذار کنیم و گرم نگه داریم .

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

Bookmark and Share

نوشتن دیدگاه

تبلیغات شما