پنج شنبه, 14 مهر 1401
تبلیغات شما بالای خبر
کد خبـر : 650
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۳ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷

امام جمعه عالیشهر: تازمانی که تفکر بسیجی در مملکت حاکم است هیچ ضربه ای نخواهیم خورد

((بسم الله الرحمن الرحیم))

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عالیشهروند و به نقل از محراب عالیشهر آیین عبادی سیاسی نماز جمعه  2 آذر  ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

رعایت تقوای الهی باعث روشنایی قلب و صفای باطن و محبوبیت نزد پروردگار عالم و حفظ آبروی انسان در دنیا و آخرت می شود .

در ایام بسیار خجسته و مبارک و در آستانه ی میلاد رسول رحمت و نبی مکرم اسلام ، خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و همچنین میلاد موفور و سرور و با برکت فرزند گرانقدرش امام صادق آل محمد (ص) قرار داریم که جا دارد این موالید را  تبریک و تهنیت عرض کنم .

 

پروردگار عالم ما را موظف به تبعیت از پیامبر اکرم (ص) کرده است و همچنین ما را به الگو گیری از وجود نازنینش موظف کرده است چرا که بهترین اسوه و الگو برای جهان بشریت و برای همه ی انسانها به ویژه برای مسلمانان و موحدان عالم نبی مکرم اسلام هست . اگر کسی راه پیغمبر ، سیره و منش پیغمبر را در راه سلوک الی الله ، الگو قرار دهد خیلی می تواند موفق باشد و عزت هر دو جهان را نصیب خودش نماید .

خداوند عالم بهترین خلق و عظیم ترین اخلاق را اخلاق محمدی (ص) نامیده است و فرموده است : پیغمبر شما بر یک اخلاق عظیم و شایسته ای هستی و لذا یکی از علل مهم گسترش اسلام در کنار عوامل دیگر اخلاق پیغمبر بوده است . خداوند عالم خود به پیغمبر فرموده است اگر تو انسان خشن و بد اخلاقی بودی مردم از تو فرار می کردند ولی همین محبت ، بزرگواری و آقایی پیغمر دلها را به سوی پیغمبر جذب می کرده است و این یک درسی برای همه ی ماست که رعایت اخلاق با مردم ، اخلاق در خانواده ، در محل کار ، در جامعه را بیاموزیم .

 

امام صادق (ع) در صبح جمعه روز 17 ربیع الاول سال 83 هجری در مدینه به دنیا آمد در حالی که پدر گرانقدرش امام محمد باقر (ع) برای انجام کاری به بیرون از شهر رفته بودند ایشان به دنیا می آید و در دامن مادری بسیار بزرگوار و با فضیلت به نام فاطمه که معروف به ام فروه بود و امام صادق (ع) تعریفات و تمجیدات عجیبی از مادر گرانقدرش دارد ، ایشان بانویی نیکو سرشت ، نیکو کار ، مومن ، متدین و اهل تقوا بوده است . نام صادق که بر امام گذاشته شوده است بر اساس روایات سفارش خود نبی مکرم اسلام بوده است و پیامبر فرموده بودند که به زودی از نوادگان من فرزندی به دنیا می آید به نام جعفر که آن امام ششم موحدان خواهد بود و نام او را جعفر صادق بگذارید چرا که بعد از او باز هم از نوادگان من جعفر نامی به دنیا می آید و رشد می کند که او به کذب و به دروغ ادعای امامت می کند و او جعفر کذاب است ولی اسم امام ششم را جعفر صادق بگذارید .

دوران امامت امام صادق (ع) دوران بسیار سختی بود ، شیخ الائمه امام صادق می باشد و از نظر سن بیشترین عمر را امام صادق (ع) داشته است و دوران امامت امام صادق (ع) مصادف بوده است با 10 خلیفه ی آخرین بنی امیه و 2 خلیفه ی اولیه بنی عباس و واقعا چقدر دوران سختی بوده است . دورانی که بنی امیه رو به افول و انقراض بودند و بنی عباس کم کم داشتند از دل دادگی مردم به خاندان عصمت و طهارت سوء استفاده می کردند و با شعار الرضا من آل محمد (ص) حرکت را آغاز کردند و عده ای زیادی را حتی از علویون فریب دادند ولی هنگامی که به قدرت رسیدند خودشان اولین کسانی بودند که علویون را به شهادت رساندند و حکومت منحوس بنی عباس را راه انداختند که قریب به 500 سال سلسله ی خبیثه بنی عباس ادامه داشت و در این دوران امام صادق (ع) سختی ها و مشکلات بسیار زیادی را کشید اما یکی از ویژگی های این دوران که به نفع امام صادق و به نفع مکتب تشیع انجامید همین اوج درگیری ها بین بنی عباس و بنی امیه بود ، محل استقرار بنی امیه در شام بود و بنی عباس هم آغاز کارشان را از عراق و کوفه و از هاشمیه ی کوفه آغاز کردند و لذا بحرانی ترین منطقه ی عالم اسلام در آن زمان عراق و شام بود و مکه و مدینه یک آرامش نسبی داشت و از این فرصت امام صادق (ع) استفاده نمودند و کرسی درس را تشکیل دادند و دانشگاه جعفری را تاسیس کرد که در این دانشگاه به علوم مختلف پرداختند و حتی علمای مختلف در این دانشگاه حضور پیدا کردند و شاگردان زیادی را امام صادق (ع) تحویل جامعه ی اسلامی داد و لذا دلیلی که شیعه را منصوب به امام صادق (ع) می کنند و شیعه جعفری نام گذاری می کنند به همین دلیل می باشد که ائمه در هیچ دورانی قبل از امام صادق (ع) فرصت پیدا نکردند که بخواهند مستقیم و صریح حقائق شیعه را بیان و تدوین کنند اما امام صادق (ع) با این دانشگاهی که تشکیل داد مبانی تفکر و اندیشه شیعی را تکمیل و پایه گذاری کرد و یک فرصتی شد برای ائمه بعدی که بتوانند آن را به کمال برسانند . امام صادق (ع) تجلی  فضائل متعالی الهی و خصوصیات اخلاقی برای بشر می باشد . زهد امام ، انفاق امام ، علم فراوان امام ، عبادت و بندگی خدا و تلاوت قرآن ، ساده زیستی و قناعت و کار و تلاش همگی  از ویژگی ها و سجایای اخلاقی حضرت بوده است .

 

روز شنبه 3 آذر و 16 ربیع الاول مصادف است با اولین اقامه نماز جمعه در تاریخ اسلام که توسط پیامبر اکرم منعقد شده است . اول ماه ربیع پیغمبر از مکه هجرت را آغاز می کند و پس از سه روز ماندن در غار ثور که خطر دشمنان به لطف پروردگار دفع می شود پیغمبر به سمت مدینه حرکت می کند و وارد محله قبا می شود و سه الی چهار روز در این محله می ماند و استراحت می کند تا امیرالمومنین (ع) از مکه به مدینه برسند و هنگامی که امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) و تعدادی از مسلمانان که از مکه هجرت کرده بودند به محله ی قبا رسیدند پیامبر به سمت یصرب حرکت نمود که بعد ها به مدینه الرسول نام گذاری شد . هنگامی که پیامبر سمت مدینه حرکت کرد مردم مدینه خبر دار شدند و فوج فوج و دسته دسته به محله بنی سالم برای استقبال از رسول لطف و مهر و مهربانی رفتند و در میان جمعیت انبوه مردم که به استقبال رفته بودند که مصادف با روز جمعه بود پیامبر اولین نماز جمعه را اقامه نمود و در آن نماز جمعه توصیه های لازم را ارائه دادند .

 

یکشنبه 4 آذر و 17 ربیع الاول مصادف است با ولادت با سعادت نورین نیرین رسول گرامی اسلام و امام صادق (ع) که پیشاپیش مجدد  تبریک و تهنیت عرض می کنم که انشالله در جشن های میلاد این دو بزرگوار شرکت کنید و خانواده های خود را شاد کنید . من در این جا توصیه می کنم که ای پدر و مادر ها اگر قرار است جایزه ای را برای فرزندانتان خریداری کنید ، اگر قرار هست آن ها را تشویق کنید بهترین فرصت همین ولادت پیغمبر می باشد که این کار باعث می شود تا فرزندان ما با پیامبر بیشتر آشنا بشوند . ما در روایت داریم که شیعیان ما کسانی هستند که در شادی ما شاد هستند . بچه های ما باید بدانند که امروز میلاد پیغمبر و امام صادق (ع) می باشد و این در تربیت اخلاقی و دینی فرزندان خیلی تاثیر گذار هست ، حتی اگر قرار است برای خانواده و همسر خود خریدی کنیم در این روز خرید کنید تا همه ی اهل خانه بدانند شادی و شادمانی و فرح در خانواده به برکت میلاد پیغمبر ایجاد شده است .

روز ولادت پیغمبر را روز اخلاق و مهر ورزی نامیده اند ، همه ی ما شیعیان نیز باید همیشه در خانواده اخلاق را راعیت کنیم و با خانواده به ویژه در این ایام خجسته مهربان باشیم و برای چیزهای بی اهمیت نباید در خانواده ناراحتی ایجاد کنیم .

 

دوشنبه 5 آذر ماه مصادف است با سالروز تشکیل بسیج مستضعفان ، تاسیس این نهاد انقلابی و تاثیر گذار و ارزشمند به دست امام خمینی (رض) در سال 1358 ، رقم خوردن اندیشه ، تفکر و عنوان بسیج از ژرفای قلب و ذهن ملکوتی امام خمینی (ره) و تبلور آن در قلم مبارک امام که در 5 آذر 1358 فرمان تشکیل این نهاد ارزشمند را صادر کرد این مساله نقطه ی عطف و حادثه مهمی بود که کمتر کسی در آن زمان می توانست عمق ، گستره و فضای تاثیر و پیامد های تشکیل بسیج را در مخیله خود تصور کند . در دوران دفاع مقدس همگی دیدیم که این بسیج بود که دفاع مقدس ما را به ثمر رساند و اجازه نداد یک وجب از خاک میهن اسلامی در دست دشمن بماند . البته این روحیه ی بسیجی را ارتشیان ما ، سپاهیان ما ، جهادگران ما و همه ی مردم ما داشتند و همین تفکر بسیجی بسیار تاثیر گذار بود . آن زمان کسی تصور نمی کرد که روزی روحیه ی بسیجی ، مقاومت و ایستادگی از مرزهای سرزمینی ایران به زادگاه اویس قرن یعنی یمن برسد که اکنون می بینیم چگونه با کمال عزت و رشادت بسیجی وار رزمندگان یمنی در مقابل استکبار جهانی ایستاده اند . چه کسی باور می کرد تفکر بسیجی کنار باب المندب غوغا بکند و موتور جنگی اعتلاف ابری – سعودی – امریکایی را به زمین بزند و دچار مشکل و اضمحلال نماید . چه کسی باور می کرد که روزی بسیج و بسیجی در عراق با نام الحشد الشعبی ایجاد بشود و این همه عظمت را بیآفریند ، چه کسی تفکر و اندیشه بسیجی که امام در سال 1358 استارت آن را زد در سوریه به نام القواه الوطنیه و الدفاع الوطنیه در سوریه تشکیل بشود تازه هنوز اول راهیم ، همین روحیه ی بسیجی حزب الله لبنان را تشکیل داد و الان اسرائیلی که 6 روز چند کشور عربی را چندین سال قبل شکست داد و بیچاره کرد اما در جنگ 33 روزه نتوانست ، در جنگ 23 روززه نتوانست ، در همین جریان اخیر که به غزه حمله کرد 460 موشک از تفکر بسیجی حماس که در واقع از تفکر و اندیشه جمهوری اسلامی درس گرفته اند به سمت رژیم صهیونیستی روانه شد که خود صهیونیست ها پس از 24 ساعت مجبور شدند آتش بس را اعلام کنند و به غلط کنم افتادند ، این عظمت بسیج و بسیجی می باشد .

 

فرمایش امام خمینی (رض) در چندین سال قبل در روزهای آغازین تاسیس بسیج : بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست ، باید هسته های مقاومت را در تمامی جهان بوجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد و امروزه الحمد الله می بینیم که این هسته های مقاومت ایجاد شده است . تفکر بسیجی یک الزاماتی دارد ، اگر می خواهیم بسیجی باشیم و مملکت ما نیز بسیجی باشد و تفکر بسیجی بر آن حکم فرما باشد و تا زمانی که تفکر بسیجی در مملکت حاکم است هیچ ضربه ای نخواهیم خورد ، باید مولفه ها و الزامات بسیجی واقعی را در مد نظر داشته باشیم . بسیجی واقعی خدا محور است ، ولایت مدار است ، بسیجی واقعی حق می گوید ، تکلیف گرا و عقل گراست نه احساساتی ، اهل ایثار و از خود گذشتگی است ، بسیجی واقعی دشمن شناس است و بسیجی واقعی مدیریت جهادی را دارد .

اگر این مولفه های بسیجی در مملکت ما بود انشالله مملکت ما از آسیب ها دشمنان ایمن خواهد بود .

 

نکته ی آخر دست آوردهای سفر رئیس جمهور عراق به ایران است ، یکی از دست آورد ها این است که نشان داد برادران عراقی و ایرانی در مسیر رشد ، تعالی ، عزت و پیشرفت و استکبار ستیزی در کنار هم هستند و در کنار هم انشالله خواهند بود . توصیه های زیبایی را مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور عراق داشتند از جمله حفظ اتحاد ملی عراق ، (دشمن در فکر اختلاف است ، همچنان که در ایران به فکر اختلاف می باشد در عراق هم به دلیل اینکه متاسفانه زمینه ها وجود دارد به فکر تفرقه می باشد . ) توجه به مرجعیت در عراق بسیار موثر بوده است . شناخت دوست و دشمن از الزامات آینده عراق است و حفظ ظرفیت جوانان حشد الشعبی بسیار مهم می باشد .

 

باران رحمت الهی بر ما می بارد و خدا را واقعا بسیار بسیار شاکر و سپاسگذاریم ، اگر چه ما شبانه روز هم شاکر باشیم و شکر کنیم نمی توانیم شکر یک قطره ی از باران را داشته باشیم اما وظیفه شکر گذاری است .

مجدد هفته ی بسیج را گرامی میدارم و تلاش ها و زحمات بسیجیان انصافا در همه ی عرصه ها جای تقدیر دارد  ، در دوران دفاع مقدس که جای خود دارد ، در سازندگی الان ما تشکیلات بسیار گسترده و ارزشمندی به نام بسیج سازندگی داریم و در تمام شرایط از جمله سیل ها ، زلزله ها و در همه ی مسائل و مشکلات کشور بسیج و بسیجی در کنار سایر مردم و سایر نیروهای مسلح بسیج هم بوده است . در شهر عالیشهر برادران و خواهران بسیجی در عرصه های مختلف انصافا تلاش و همکاری کرده اند که از همه ی این عزیزان سپاسگذاری می شود .

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

Bookmark and Share

نوشتن دیدگاه

تبلیغات شما