پنج شنبه, 14 مهر 1401
تبلیغات شما بالای خبر
کد خبـر : 707
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۱۳

امام جمعه عالیشهر : مساجد مرکز رشد و شکوفایی جوانان متدین و انقلابی می باشد

((بسم الله الرحمن الرحیم))

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عالیشهروند و به نقل از محراب عالیشهر آیین عبادی سیاسی نماز جمعه17 اسفند  ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

از امروز که ماه پر برکت رجب آغاز شده است فرصت بسیار ارزشمند و مغتنمی است این ماه ، ماه شعبان و ماه مبارک رمضان برای خود سازی و ارتباط گیری با پروردگار عالم ، ماه رجب و ماه شعبان مقدمه ای برای آماده شدن برای حضور در ضیافت الهی یعنی ماه مبارک رمضان می باشد ، فرصت بندگی خدا و عبودیت ، فرصت نماز و احیاء و فرصت روزه داری است .

روزه داری در ماه رجب بسیار سفارش شده است و ثوابت بسیار زیادی دارد که در بعضی از روایات اگر کسی سه روز این ماه را روزه بدارد بهشت بر او واجب می شود و اگر یک روز روزه بگیرد خوشنودی پروردگار عالم را دارد و اگر دو روز بگیرد خشم خدا را از خود دور کرده است . کسانی که روزه های قضا بر گردن دارند فرصت بسیار خوبی است که در این ماه رجب روزه بدارند و با این کار ثواب روزه مستحبی ماه رجب هم به آنها خواهد رسید .

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : رجب ماه خداوند عالم هست ، ماه شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من می باشد ، بهترین فرصت برای امت رسول الله این است که در ماه رمضان وارد ضیافت و مهمانی بزرگ الهی بشوند . آداب و مستحبات ماه رجب را از همین امروز انجام دهیم تا برای ماه شعبان و پس از آن ماه رمضان آماده بشویم . فردای قیامت در صحرای محشر یکی از خطاب ها این است که ((این الرجبیون ؟ ))کجایند کسانی که در ماه رجب عبادت کردن ، اعتکاف کردن و روزه گرفتند ؟ استغفار کردن در این ماه و خواندن دعاهای وارده مانند ((یا من ارجوه )) بعد از هر نماز واجب در این ماه رجب بسیار سفارش شده است .

رجب ضمن اینکه یک ماه بسیار با فضیلتی است مناسبت های ارزشمندی هم در خود جای داده است از جمله امروز که آغاز ماه رجب می باشد مصادف است با میلاد سراسر نور ، خیر و برکت امام محمد باقر (ع) شخصیت بسیار والا و ارزشمندی که همچنان از نام مبارکشان معلوم است شکافنده ی علوم هستند و الگوی عملی نسل جوان امروزی برای تحقق بیانیه ی گام دوم انقلاب که مقام معظم رهبری صادر کردند ، یعنی علم ، فناوری و به دنبال تحقیق و پژوهش رفتن و جوانان ما باید از زندگی امام محمد باقر درس بگیرند . امام محمد باقر (ع) دارای شخصیتی بسیار بزرگوار از پدری چون امام سجاد (ع) و مادر گرانقدری به نام فاطمه دختر امام حسن مجتبی (ع) هستند و اولین امامی که از دو جهت فاطمی است امام محمد باقر می باشد و لذا این لقب و صفت به حقی را به امام محمد باقر می دهند که هاشمی بین هاشمیین ، علوی بین علویین  و فاطمی بین فاطمیین می باشند . امام محمد باقر دریای علم ، دانش ، سخاوت و بزرگواری هستند . ماه رجب هم ماه عبادت و روزه داری است ، هم ماه ولایت است ، هم ماه نبوت است پس این ماه فرصت بسیار ارزشمندی است که از خرمن ولایت ، عبادت ، روزه داری و تهجد به درگاه خدا بهره ببریم و آماده برای ماه مبارک رمضان بشویم .  

13 و 14 و 15 ماه رجب مصادف است با ایام اعتکاف این برنامه عبادی و ارزشمند که واقعا امسال که اعتکاف مصادف شده است با ایام عید نوروز اگر کسی بتواند در این شرایط توفیق پیدا کند و معتکف بشود واقعا ارزش بسیار والایی دارد . مومنین اگر خودشان نمی توانند در اعتکاف حضور پیدا کنند می تواند به بانیان مساجدی که در آنجا اعتکاف برگزار می شود برای تهیه افطار و سحری معتکفین کمک کنند که بسیار ارزشمند است .

 

چند هفته ای لازم بود که نماز جمعه عالیشهر را در مسجد دانشگاه برگزار کنیم اما با توجه به نظر سنجی که از شما نمازگزاران بعمل آمد و با بررسی شرایط به این نتیجه رسیدیم که آنجا برای مردم سخت بود لذا فعلا دوباره نماز جمعه را به این مکان مقدس برگرداندیم تا انشالله بعد خدا چه خواهد ، لازم می دانم از عزیزان دانشگاه آزاد که انصافا همکاری صمیمانه و مجدانه ای با ما داشتن و هم از صبر و حوصله ای که شما نمازگزاران عزیز و اهالی محترم شهر عالیشهر و روستاهای همجوار داشتید تقدیر و تشکر کنم و همچنین از عزیزان ستاد نماز جمعه جناب اقای کمالی و همکاران بزرگوارشان که انصافا در این جا به جایی با برنامه ریزی های دقیق و هوشمندانه همکاری نمودند و همچنین عزیزان هیئت امناء مسجد النبی (ص) ، نیروهای بسیجی و نیروهای انتظامی که بحث امنیت را تامین کردند تقدیر و تشکر دارم .

 

امروز اول ماه رجب میلاد سراسر خیر ، نور و برکت امام محمد باقر (ع) می باشد که تبریک و تهنیت عرض می کنم این مناسبت را و همچنین شنبه 18 اسفند مصادف است با تشکیل کانون های مساجد ، یک کار بسیار بدیع و خوب و ارزشمندی که در کشور آغاز شد و مرکز این کانون ها هم در مساجد است . برنامه ریزان باید با برنامه ریزی خوب از این پتانسیل مسجد برای جذب جوانان خوب استفاده کنند و این گونه نباشد که ما فقط یک اسم و تابلویی بعنوان کانون فرهنگی داشته باشیم ولی فعالیت چندانی نباشد و باید این کانون ها یک بازدهی و اثرگذاری داشته باشند از جمله اینها برنامه ریزی در راستای جذب بیشتر جوانان به مساجد می باشد . مقام معظم رهبری در خصوص مسجد فرمودند : مسجد هم مدرسه است ، هم دانشگاه است و هم مرکز تفکر و تامل می باشد ، هم مرکز تصفیه روح و هم مرکز خلوص و هم مرکز اتصال بنده به خداوند عالم هست مسجد هم پایگاه مقاومت هست و هم پایگاه رشد فعالیتهای فرهنگی و هدایت و بصیرت فرهنگی است . اگر بسیج ، کانون ، هیئت در مساجد مستقر هستند باید در کنار هیئت امناء و هیئن امناء نیز در کنار این نهاد های ارزشی همه با هم دست به دست هم بدهند و کاری کنند که روز به روز جوانان بیشتر جذب بشوند و روز به روز نشاط عبادی مردم بیشتر بشود . در این برهه از زمان که تهاجم و شبیه خون وحشتناک فرهنگی وجود دارد و دین و اعتقاد ما را به سرقت می برد باید در مساجد هم بسیج ، هم کانون فرهنگی ، هم هیئت امناء ، هم امام جماعت و هم مردم فعالیت کنند چرا که مسجد مرکز رشد و شکوفایی جوانان متدین و انقلابی می باشد .  

 

یکشنبه 3 ماه رجب مصادف است با شهادت امام هادی (ع) که پیشاپیش این مناسبت را تسلیت عرض می کنم ، امام هادی (ع) الگوی مبارزه علیه دشمنان در شرایط تحریم و فشار و سختی های دوران بوده است .

 

چهارشنبه 22 اسفند و 6 ماه رجب مصادف است با تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی به فرمان امام در سال 1358 و به همین خاطر روز 22 اسفند را روز بزرگداشت شهدا نامیده اند که فرصتی برای تزریق بیشتر فرهنگ رشادت ، ایثار و شهادت در جامعه ی اسلامی می باشد . ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وظیفه همه هست چرا که ما هر چه داریم ، عزت ، استقلال ، آزادی ، امنیت و ... از برکت خون شهدای انقلاب ، شهدای دفاع مقدس ، شهدای مدافعان حرم ، شهدای ترور و تمام کسانی که در راستای حفظ ، استقلال و امنیت این مملکت به شهادت رسیدند می باشد . امام امت فرمودند که ملتی که شهادت برای او سعادت است پس پیروز است . اگر فرهنگ شهادت در جامعه نهادینه بشود این جامعه ارزشی می شود .

به همین مناسبت چهارشنبه 22 اسفند عزیزان منطقه دوم نیروی دریایی و تیپ 214 حضرت امیر (ع) یک برنامه ی بسیار مفصل ، ارزشمند و مردمی برگزار خواهند کرد و آن هم یادواره شهدای ناو تیپ 213 حضرت امیر و در کنار آن شهدای گمنام عالیشهر خواهد بود . در این ناو تیپ صد ها شهید ، فرمانده شهید ، رزمندگان ، جهادگران و بسیجیان شهید که در راه دفاع از ارزشهای انقلاب به شهادت رسیدند وجود داشته است .  مرکز ثقل تجمع آنها ، برنامه ریزی ، آماده سازی ، آموزش و تقسیم و اعزام آنها از ناوتیپ حضرت امیر در ماهشهر بود که بعد از جنگ در منطقبه بنه گز مستقر شد و لذا این عزیزان تصمیم دارند به یاد این شهدای گرانقدر چنین برنامه ای را برگزار کنند و از همه دعوت می کنیم که در این مراسم با شکوه شرکت کنید . در ضمن مهمان ویژه این مراسم سردار سرلشکر رحیم صفوی که خود از یادگاران دوران دفاع مقدس می باشد و همچنین از مداحان خوب کشور هم دعوت شده است .

 

نکته دیگر در خصوص حکم جدید مقام معظم رهبری برای انتخاب ریاست محترم قوه قضاییه می باشد که حضرت حجت الاسلام رئیسی که به حق شایستگی این مقام والا را دارند به این جایگاه منصوب شدند و جا دارد از زحمات و تلاش های آیت الله آملی لاریجانی هم تقدیر و تشکر کنیم . با توجه به گام دوم انقلاب که نیاز است به سمت برقراری عدالت اجتماعی و توحیدی برویم  یکی از ارکان برقراری عدالت اجتماعی می تواند قوه قضاییه ، صلابت ، تدبیر و مدیریت این قوه باشد .  مقام معظم رهبری در حکم حجت الاسلام رئیسی تاکید داشتند بر لزوم تحول در قوه قضاییه و آغاز پر قدرت دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب باشد . مقام معظم رهبری توصیه داشتند که نیروی انسانی صالح را در راس عوامل تحول و پیشرفت قوه قرار دهید که برای رشد و تعالی عدالت در جامعه لازم می باشد . نکته دوم مردمی و انقلابی بودن دستگاه قضایی و سوم برخورد قاطع قوه قضاییه با مفاسد اقتصادی ، مفاسد اجتماعی و مفاسد فرهنگی می باشد .

 

در آستانه ی ایام عید سعید نوروز هستیم ، لازمه ی عید نوروز بحث نشاط اجتماعی و روحیه ی با نشاط مردم می باشد که در بهار دلهای مردم بهاری بشود اما باید توجه داشته باشیم اگر میتینگ و مراسمی در جایی برگزار می شود اگر برنامه فرهنگی از سوی شرکت عمران و شهرداری برگزار می شود وظیفه مسئولان برگزاری این مراسمات این است که ضمن اینکه نشاط اجتماعی و شادی مردم باشد اما شادی به هر قیمت نباشد ، شادی توام با گناه و معصیت نباشد و مراعات این مسائل بشود . هم دست اندرکاران و هم کسانی که حضور پیدا می کنند باید رعایت اخلاق دینی و شئونات مذهبی بکنند . اسلام با شادی و نشاط اجتماعی مخالف نیست و کارهایی که در راستای نشاط اجتماعی می شود از اصل مشکل ندارد پس باید فضا جوری طراحی بشود و برنامه جوری اجرا بشود که در عین حالی که نشاط و شادی حلال برای مردم پیش می آید یک عده سوء استفاده نکنند و خدایی ناکرده گناه صورت نگیرد ، رقص و پایکوبی نشود و حریم های شرعی و اخلاقی و هنجارهای اجتماعی باید رعایت بشود در عینی حالی که این برنامه های نشاط اجتماعی برای مردم در این اوضاع مشکلات اقتصادی واقعا نیاز هست .

 

 

 

 

 

 

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share

نوشتن دیدگاه

تبلیغات شما