پنج شنبه, 14 مهر 1401
تبلیغات شما بالای خبر
کد خبـر : 734
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۰۹

امام جمعه عالیشهر : مساجد پایگاه بصیرت افزایی و آماده سازی نسل جوان برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن می باشد

 

بسم الله الرحمن الرحیم

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه06  اردیبهشت  ماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد:

 همانا عمران و آبادی مساجد به دو چیز است ، عمران فیزیکی و مادی و عمران معنوی و هر دو مورد عنایت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و روایات  هستند . عمران فیزیکی همین ساخت و ساز مسجد می باشد ، کمک برای ساختن مسجد ، کمک برای فرش و چراغ مسجد که در روایات داریم هر کس مسجد را فرش کند یک ثواب دارد ، مسجد را روشن کند یک ثوابی دارد ، اگر مسجد را جارو کند ثوابی دیگر دارد ، تکریم و اهمیت دادن به مسجد بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است .

پیامبر گرامی اسلام هنگامی که وارد مدینه می شوند و می بینند که در آنجا فضا مناسب می باشد اول کاری که انجام می دهند بنای مسجد می باشد چرا که مردم نیاز به یک محل اجتماع دارند ، دور هم جمع بشوند که هم عبادت خدا را بکنند و هم مسائل و مشکلاتشان را در آنجا مطرح و برطرف سازند . مسجد پایگاه عبودیت و بندگی خدا از طرفی و پایگاه تجمع مومنین ، مومنات ، انقلابیون ، موحدان و پیروان اهل بیت از طرفی دیگر می باشد . مسجد محل وحدت و اجتماع است که در کنار عبادت و رکوع و سجده با هم مراوده می کنند ، هم صله رحم و هم زیارت مومن است ، هم بررسی مسائل و مشکلات شهرشان می باشد .

اگر ما مومنین می خواهیم فضیلت نمازمان بیشتر بشود و بالاتر برود باید یک سری کارهایی را انجام بدهیم که یکی نماز را به جماعت خواندن و دیگری این نماز را در مسجد خواندن است ، تاکید شده است و پیغمبر اکرم (ص) سفارش اکید داشتند به همسایگان مسجد که در مسجد حضور پیدا کنند و سیره اهل بیت نیز این بوده که در مسجد حضور و ارتباط با مسجد داشتند . در برخی تعبیر ها مومن در مسجد مثل ماهی در آب می باشد . مومن باید با مسجد همواره مرتبط باشد .

امام صادق (ع) فرمودند : فردای قیامت مساجد شکایت می کنند از کسانی که همسایه های مساجد بودند و در مسجد حضور پیدا نمی کنند و بعد خداوند عالم خطاب به مساجد می کنند که یک نماز هم از آنها نمی پذیرم . پس بدون عذر نباید در خانه نماز بخوانیم و باید در مسجد نماز خواند بر اساس روایات تا چهل خانه چهار طرف مسجد جزو همسایه های مساجد قلمداد می شوند .

مقدس ترین ، پاک ترین و طیب ترین مکان در یک شهر و روستا مسجد می باشد و باید قدرش را دانست و همسایگان مسجد باید هم عمران معنوی و هم عمرانی مادی و فیزیکی مسجد را در نظر داشته باشند . ما باید فرزندانمان را مسجدی تربیت کنیم ، آنها را از کودکی به مساجد بیاوریم تا با مسجد آشنا بشوند .

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هر کس برای رضای خدا مسجدی را بنا کند و با این ساخت مسجد نیتش ریا و فخر فروشی نباشد ، خدا خانه ای را در بهشت برای او بنا می کند . کسانی که متصدی و بانیان مساجد هستند موظف اند که در نظافت ، پاکیزگی و خوشبویی مساجد برنامه ریزی کنند ، نباید فرش مسجد بد بو باشد .

مساجد پایگاه بصیرت افزایی و آماده سازی نسل جوان برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن می باشد . مسجدی موفق است و در طراز مسجد اسلامی قرار می گیرد که جوانهای بیشتری را جذب کرده باشد و الا اگر برخورد امام جماعت و هیئت امناء به گونه ای باشد که جوانها از مسجد فرار کنند ، در حق مسجد خیانت و کوتاهی کرده اند .

ما اگر می خواهیم انشالله گام دوم انقلاب را که بر اساس بیانیه ی مقام معظم رهبری می باشد مسجد در طراز اسلامی داشته باشیم باید تمام تلاشمان این باشد که مساجد را فعال و جوان گرا کنیم و خوش اخلاق و اخلاق مدارانه با کسانی که در مسجد حضور پیدا می کنند رفتار کنیم تا جوانان مسجد را مأمن ، مأوا و ملجاء خودشان قرار بدهند و در مسجد می باشد که جوان انقلابی ، مومن و متدین تربیت می شود .

 

از امروز 20 ماه شعبان تا آخر این ماه بعنوان هفته غبار روبی مساجد نام گذاری شده است ، انشالله تمامی خدام مساجد و هیئت امناء و همه ی مردم در این دهه برنامه ریزی کنند و مساجد را نظافت و تمیز کنند تا آماده ، خوش بو و معطر و مزین برای ماه مبارک رمضان بشود .

 

دوشنبه 9 اردیبهشت ماه مصادف است با روز ملی شوراها که در تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی به دلیل آغاز به کار شوراهای اسلامی شهر و روستاها از سال 1378 به این نام ، نام گذاری شده است که من این روز را گرامی می دارم و خدمت همه ی عزیزانی که اعضاء شوراها هستند چه در شورای محترم شهر عالیشهر و همچنین اعضاء شورای روستاهای همجوار که در این مجلس حضور دارند . شوراها نمادی از دمکراسی و مردم سالاری دینی است و انصافا تاثیرات بسیار بسیار شگرف و اثر گذار و خوبی برای عمران و آبادی و رفع مسائل و مشکلات شهرها داشته است . طبق قانون اساسی این مجموعه در واقع به یک نوعی واگذاری امور به خود مردم است چرا که مردم اعضاء شورا را انتخاب می کنند و امور را واگذار می کنند و از این جا به بعد اعضاء و رئیس شورا هستند که باید برای مسائل و مشکلات مردم پیگیر باشند . شورای اسلامی باید یک پل و رابطی برای رفع مشکلات بین مردم و مسئولین باشند . مردم اعضاء منتخب شورا را امین خود قرا می دهند و طبیعتا باید شورای شهر ها و روستاها نیز امانت دارد مردم باشند و نهایت سعی و تلاششان را برای رفع مشکلات و مسائل شهر و یا روستای خود انجام بدهند . من در این جا لازم می دانم که از همه ی ادوار شوراهای شهر عالیشهر از ابتدا تا کنون با وجود نقاط ضعف و قدرتی که داشته اند تقدیر و تشکر و عرض خسته نباشی دارم و انسان نباید بی انصافی کند ، همه ی شوراها به اندازه خود تلاش کرده اند و اکنون نیز در حال تلاش هستند ، آرزومندم که انشالله با دوستی ، محبت و برادری که لازمه ی یک مجموعه ی می باشد انشالله بنشینند و اولویت های شهر را بررسی کنند و بر اساس اولویت ها و به تناسب نیازها و امکانات و منابع مالی که وجود دارد در رفع مسائل و مشکلات ساعی و کوشا باشند .

 

چهارشنبه 11 اردیبهشت ماه مصادف است با روز کار و کارگر ، به حق چنین روزی را روز کار و کارگر قلمداد کرده اند . مقام معظم رهبری در این روزهای اخیر در جمع عظیمی از کارگران تلاش گر و زحمت کش ایران اسلامی فرمایشاتی داشته اند ، کار جهادی و کار بی وقفه را از شرایط مهم رونق تولید و تحقق راهبردی عزت آفرین اقتصاد مقاومتی قلمداد کردند و با تاکید بر لزوم رسیدگی به مسائلی همچون امنیت شغلی ، مزد و احترام به کارگران فرمودند : رونق تولید یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی است و اگر این محقق شود تصمیمات سردمداران آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره نفت و مسائل اقتصادی دیگر تاثیر گذار نخواهد بود . رونق تولید ، حمایت از کالای ایرانی ، تحرک کاری و اقتصاد مقاومتی در واقع زمینه ساز عزت ملی و نفوذ ناپذیری مملکت در برابر تصمیمات بیگانگان خواهد بود ، باید فرهنگ کار ، تولید و تلاش را ترویج دهیم و روحیه ی انتظار برای ثروت باد آورده را از بین ببریم و روش هایی شبیه بخت آزمایی را ترویج نکنیم که دستگاه های مختلف از جمله صدا و سیما باید متوجه این معنا باشند . این روز کارگر را گرامی میدارم و خدمت همه ی کارگران عزیز و تلاشگران عرصه خدمت رسانی و عرصه تولید به ویژه کارگران عزیز شهر عالیشهر خسته نباشید عرض می کنم .

 

پنجشنبه 12 اردیبهشت ماه مصادف است شهادت استاد فرزانه علامه ی فرهیخته و شاگرد گرانقدر و یار امام و انقلابی واقعی شهید استاد مرتضی مطهری که در سال 1358 مظلومانه به شهادت رسیدند و این روز را بعنوان روز معلم نامگذاری کردند . آنچه که معلوم است تربیت نیروی انسانی کارآمد در راستای گام دوم انقلاب یک مسئله بسیار مهم است . امام خمینی (ره) جمله ی جالبی را خطاب به معلمان فرمودند : نقش معلمان در جامعه همچون نقش انبیاء برای مردم است ، به همین دلیل همه ی سعادت ها و شقاوت ها و انگیزه ها از مدرسه است و کلیدش در دست معلمین می باشد . معلم اگر خوب عمل کند بچه های مردم هم سعادتمند می کند و اگر خدایی ناکرده خوب عمل نکند و افکار انحرافی را ترویج بدهد موجب شقاوت نسل امروز و فردای جامعه می شود . مسئله ی مهمی که هم معلمان و آموزش و پرورش در راستای گام دوم انقلاب که بسیار مهم است باید مد نظر داشته باشند یکی تعهد به تربیت نیروی انسانی جوان جامعه بر محور ارزش های بنیادین نظام مقدس جمهوری اسلامی است زیرا لازمه ی پیشرفت و تعهد محور و تمدن ساز پرورش نیروهای مومن و متدین ، ارزشی و انقلابی است و این در مدرسه ها و بعد ها در دانشگاه رقم می خورد . من روز معلم را به همه ی معلمین عزیز این قشر بسیار ارزشمند و فرهیخته و بزرگوار تبریک عرض می کنم . دانش آموزان باید قدر معلمان خود را بدانند همچنان که مسئولین هم باید در مباحث امنیت شغلی و مسائل حقوق و ... قدر معلمان را بدانند و به مشکلاتشان رسیدگی کنند .

 

مسئله ی دیگر گام بلند نهاد مقدس و ارزشمند سپاه پاسداران به سمت تکامل با انتصاب فرماندهی جدید ، فرمانده شجاع سردار سلامی عزیز و قهرمان ، حافظ کل قرآن و موجب افتخار ماست ، دشمن از روی حقد و کینه و عداوت او را تروریست نام گذاری می کند ، این فرمانده شجاع یک تئوریسین بسیار چیره دست ، عالم ، دانشمند ، فرهیخته ، قهرمان و مجاهد و در عین حال حافظ کل قرآن است و این می تواند سپاه ما را به سمت گام های بلند تر به فضل خدا حرکت بدهد ، ضمن اینکه تقدیر و تشکر صمیمانه داریم از تلاش ها و زحمات سردار سرلشکر جعفری این عزیز بزرگوار عرصه ی مدافعان حرم و این اتفاقاتی که در این چند ساله که این سردار بزرگوار فرماندهی سپاه را بر عهده داشت ، فراز و نشیب های زیادی بود که با درایت و هوشمندی سردار جعفری در کنار سایر نیروهای مسلح ما به منصه ظهور رسید و سردار سلامی هم دارای ویژگی های خوب و ارزشمندی است ، محبوبیت عمومی و برخورداری از حمایت مسئولان ، برخورداری از وجاهت علمی بالا ، دارای قدرت تحلیل و تشخیص بسیار بالا ، فن بیان و توانایی در تولید مفاهیم استراتژیک ، مهارت هماوردی منطقی و شجاعانه با فرماندهان جبهه دشمن در جناب سردار سلامی بزرگوار وجود دارد که امیدواریم انشالله به فضل پروردگار گام های بلند تری در راه عزت و سرافرازی هم سپاه پاسداران و هم نظام مقدس جمهوری اسلامی در این راستا برداشته شود .

 

نکته دیگر تحریم نفتی آمریکا و راهبرد های مقابله با آن می باشد ، اخیرا کاخ سفید در 22 آوریل ( دوشنبه گذشته دوم اردیبهشت ) طی بیانیه ای که صادر کرد اعلام کرد که ترامپ تصمیم گرفته است که دیگر معافیت ها بابت خرید نفت از ایران که در ماه می تمام می شود را تمدید نکند و این عملا تصمیم بر این دارد که به خیال خودشان فروش نفت ایران را به صفر برسانند اما باید گفت بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که این طرح آمریکا هم مثل طرح های دیگرش انشالله با ناکامی و شکست مواجه خواهد شد . مقام معظم رهبری در همین راستا فرمودند کاهش وابستگی به فروش نفت را قدر دانید و این را نوعی فرصت می دانیم و از آن برای تکیه بیشتر بر توانایی های داخلی استفاده می کنیم . ملت و مسئولان هوشیار ایران نشان دادند که اگر همت کنند همه ی بن بست ها را انشالله می شکنند و باز می کنند و قطعا این تلاش آمریکایی ها هم به جایی نمی رسد و جمهوری اسلامی ایران هر مقدار که لازم داشته باشد و اراده کند انشالله نفت را صادر خواهد کرد .

 

حضرت آقا جمله ای را خطاب به دشمنان در شکل کلی و راهبردی فرمودند : بدانید دشمنی های شما بی پاسخ نخواهد ماند و ملت ایران ملتی نیست که علیه او کار و توطئه کنند و او هم بنشیند و تماشا کند که در حقش ظلم کنند ، ما پاسخ داریم ، جواب و راهبرد داریم برای این توطئه های دشمنان

 

نکته ی آخر جنایت جدید سعودی های جنایتکار و وهابی های تروریست و خبیث که بیش از 37 نفر از مخالفین را به شکل های مختلف و با شکنجه ها و ابزارهای متعدد اعدام کردند و به قتل رساندند که از این 37 نفر 32 نفرشان از شیعیان مخلص بودند که به جرم همکاری با تروریست ( واقعا چه کسی این حرف را می زند خود عربستانی و رژیم سعودی که با ترور متولد شده و پیشرفت کرده و با ظلم و جنایت به اینجا رسیده ) به شهادت رسیدند . ترامپ چون نیاز به فروش سلاح به این گاو شیرده ی نفهم دارد که یک روزی هم این گاو نابود خواهد شد و انشالله مسلمانان جشن پیروزی را به فضل پروردگار برای نابودی آل سعود خواهند گرفت ، چون نیاز به دلارهای آنها دارند چشم بسته اند و در برابر این همه جنایات سعودی ها متاسفانه هیچ عکس العملی نشان نمی دهند ولی بالاخره خون مظلوم هیچ وقت بی پاسخ نمی ماند و انشالله روزی خداوند عالم انتقام خون این مظلومان را خواهد گرفت ، ما هم این جنایت را محکوم می کنیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share

نوشتن دیدگاه

تبلیغات شما