پنج شنبه, 05 خرداد 1401
کد خبـر : 547
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۰۰
دسته: فرهنگی
پرینت
ایمیل

توصیه امام جمعه محترم به جوانان: شروع زندگی و مراسم عروسی را با گناه شروع نکنید/ ترامپ ثابت کرده که آمریکایی ها قابل مذاکره نیستند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عالیشهروند به نقل از سایت امام جمعه عالیشهر آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 19 مرداد  ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید. در ذیل خلاصه ای بیانات ایشان را به نظر مخاطبان عزیز می رسانیم :

 نتیجه مراعات تقوای الهی ترک گناه ، ترک معصیت و انجام فرائض دینی ، برخورداری از اخلاق دینی و اسلامی و رفتار در مدار حق و حقیقت خواهد بود .

در ادامه دو خطبه گذشته در خصوص راهکار های ایجاد شادی و نشاط در جامعه از منظر اسلام و معارف دینی امروز در تکمیل آن بحث ، با توجه به اینکه در آستانه ی اول ما ذی الحجه و سالروز ازدواج آسمانی حضرت فاطمه (س) و امام علی (ع) قرار داریم ، پس تکمیل این بحث در رابطه ی با اینکه چه کار انجام دهیم تا در خانواده هایمان نشاط و شادابی وجود داشته باشد ، چرا که اگر یک خانواده مملو از نشاط ، شادی ، صفا و صمیمیت باشد زندگی در این خانه شیرین است و این خانه بهشت اهل آن خواهد بود .

یکی از راه کارهای وجود نشاط و شادابی در خانواده این است که قبل از اینکه دو جوان بخواهند ازدواج کنند و خانواده ای را تشکیل دهند باید در انتخاب همسر بسیار دقت کنند . اسلام تاکید و توصیه کرده که در انتخاب همسر دقت کنید چرا که همسر قرار است شریک زندگی شما باشد و یک عمر زیر یک سقف در یک اتاق با هم زندگی و معاشرت کنید لذا یک دختر و یک پسر ، متمایز از نظر اخلاق و فرهنگ و آداب و رسوم می خواهند در کنار هم قرار گیرند و مغناطیس ازدواج ، این دو رو به هم رسانده است و علی رغم اینکه دو جنس مخالف در کنار هم هستند فکر و اندیشه ها هم با هم متفاوت است . از طرفی باید گفت که متاسفانه بعضی ها در این زمینه خیلی وسواس هستند و این هم غلط است ، نه بی تدبیری و بدون دقت و نه اینکه خیلی زیاد وسواس به خرج دادن درست نیست . در این زمینه پدر و مادرها باید فرزندانشان را راهنمایی کنند و مشاوره بدهند ضمن اینکه دختر و پسرها هم باید به توصیه های پدر و مادرشان توجه کنند .

راهکار دیگر ، برگذاری ساده ی ازدواج و پرهیز از گناه و معصیت در مراسمات عروسی می باشد ، عروسی که با گناه شروع شود تا آخر هم با گناه ختم خواهد شد ، بنا نیست هر چه که در جامعه رسم شد ما هم به آن عمل کنیم چرا که خیلی از رسم ها غلط است ، خیلی از رفتارهای اجتماعی بعضی از افراد غلط است ، خداوند به ما تفکر و اندیشه را داده تا راه درست را انتخاب کنیم . جوانان ما باید در ازدواج  ، حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) را الگوی خود قرار دهند تا به شادی و نشاط و خرسندی دست پیدا کنند . در مراسمات عروسی باید از فخر فروشی ها پرهیز کنیم ، از چشم و هم چشمی ها بپرهیزیم ، از اختلاط زن و مرد بپرهیزیم ، نباید عروسی یک جوان شیعه مجلس رقص و آواز و اختلاط زن و مرد باشد . جوان شیعه نباید اجازه دهد تا مراسم عروسی اش آلوده به گناه و فساد یک عده هوس ران و نادان دینی شود که از این مراسم بخواهند سوء استفاده کنند . در مراسم عروسی نباید تجمل گرایی باشد و بخش زیادی از موانع ازدواج ها تجمل گرایی هایی است که متاسفانه در جامعه رواج پیدا کرده ، در مراسم عروسی نباید اسراف باشد .  در مراسم عروسی باید رعایت حال دیگران هم بشود . مهریه عروس باید سبک باشد و روایت داریم که بهترین زنان امت محمد (ص) زنانی هستند که چند ویژگی دارند که یکی از اینها مهریه سبک هست .

سومین عوامل نشاط و شادابی خانواده ، همراهی زن و مرد با هم در شرایط سخت زندگی است . حضرت زهرا (س) الگوی بسیار زیبایی در این زمینه است . ولایت اهل بیت نه این است که فقط در ایام شهادت عزاداری کنیم و در ایام شادی خوشحالی کنیم و کف بزنیم این جای خود دارد و یکی از مصادیق ابراز محبت هست اما بالاتر از همه ی آنها باید سبک زندگی خود را به سمت سبک زندگی فاطمی و علوی ببریم .

چهارمین عامل توجه به آراستگی ظاهر و باطن در خانه برای همسر می باشد . زن در خانه باید برای همسرش به خود برسد و همچنین شوهر هم باید برای زن خود به خودش برسد این زیبایی ها نباید فقط برای بیرون باشد . زن باید به مردش از نظر ظاهری ، باطنی ، عشق ، صفا و صمیمت آنقدر محبت کند  که مرد هنگامی که به بیرون از خانه می رود احساس کمبود نکند و لحظه شماری کند تا به خانه برگردد ، مرد هم همین گونه باید باشد .

پنجمین عامل نشاط مشارکت کردن در انجام امورات خانه ، مرد باید در خانه به همسرش کمک کند و زن هم افتخار کند که برای خانواده اش تلاش می کند .

ششمین عامل حفاظت از حریم خانه و خانواده از گناهان ، هم زن و هم مرد باید تمام تلاششان این باشد که گناه در خانه راه پیدا نکند ، بی نمازی ، بی موالاتی و بی دینی در خانه راه پیدا نکند چرا که این ها غم و بد بختی می آورد .  

یکشنبه 21 مرداد و 29 ذی القعده مصادف است با شهادت امام جواد (ع) در سال 220 هجری ، امام جواد (ع) جوانترین امام ما شیعیان است که در سن 25 سالگی مظلومانه و غریبانه به شهادت می رسد و در بغداد و در کاظمین حضرت را به خاک می سپارند و امام می تواند الگوی بسیار ارزشمند و شایسته ای برای جوانان ما باشد . جوانان باید مناظرات علمی امام جواد (ع) را مطالعه کنند و واقعا حیف است که ما از اینها غافل بشویم . هر یک از مناظرات حضرت یک پروژه و تز دانشگاهی و مطالعاتی برای هر یک از ما و جوانان ما می تواند باشد .

روز دوشنبه 22 مرداد  و اول ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز ازدواج نورانی حضرت امیر المومنین (ع) با فاطمه زهرا (س) که پیشاپیش این ایام را گرامی میدارم . بخش زیادی از این نگرانی ها و دغدغه های اجتماعی امروز جامعه ما این است که جوانان ما به سن ازدواج رسیده اند و مایل به ازدواج هم هستند اما مشکلات مانع این مساله شده است .

شب های دهه اول ماه ذی الحجه نماز ویژه ای بین مغرب و عشاء وارد شده که ثواب بسیار زیادی دارد و  الان که ما توفیق نداریم در این ماه در کنار حجاج بیت الله الحرام در کعبه مکرمه باشیم ولی با انجام این اعمال انشالله در ثواب حجاج شریک خواهیم بود .

نکته ی آخر در خصوص اشاره ای به اهداف دولت آمریکا و ترامپ از اعلان مذاکره ی بی قید و شرط با ایران است . با این اوضاع و احوال کنونی جهان و ویژگی های خاص شخصیتی که ترامپ دارد گرچه در ظاهر کارهایی انجام می دهد تا مردم تصور کنند آدم دیوانه و مجنونی است ولی بسیار زیرکانه و مکارانه سیاست هایی را برای براندازی تمام نظام هایی که در عالم با اهداف آمریکا سازگاری ندارد که در راس همه ی آنها نظام جمهوری اسلامی ایران است طراحی می کند . خروج از برجام خود یک تاکتیک خاص بود ، و اعلام مذاکره هم یک تاکتیک بسیار خاصی است و خود می دانند که ایران به این سادگی دیگر حاضر به مذاکره با آمریکا نیست چون حداقل در همین سال اخیر ترامپ ثابت کرده که آمریکایی ها قابل مذاکره نیستند .

دولت آمریکا از این کارش چند هدف دارد از جمله :

1 – این سیاست با وارد کردن فشارهای اقتصادی بر مردم ایران بعنوان یک تاکتیکی از سوی آمریکایی ها هست برای تعمیق شکاف بین مردم و حاکمیت در جمهوری اسلامی ایران

2 – ترامپ با این کار می خواهد خودش را به یک چهره ی قهرمان تبدیل کند با شکستن روحیه ی کنار نیامدن ایران با آمریکا

3 – در اختیار داشتن یک برگ برنده موثر در انتخابات پیش روی آمریکا

4 – انحراف افکار عمومی آمریکا از تنش هایی داخلی آمریکا ، چرا که در خود آمریکا هزار و یک بد بختی و گرفتاری دارند ، افکار عمومی جهان را مشغول خارج از آمریکا می کنند که مردم آمریکا از مشکلات داخلی خودشان غافل شوند .

بالاخره آنچه که برای ما معیار است ، مقام معظم رهبری می باشد .

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

Bookmark and Share

نوشتن دیدگاه

تبلیغات شما