پنج شنبه, 09 بهمن 1399

تبلیغات

کد خبـر : 657
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۵
دسته: یاداشت ها
پرینت
ایمیل

نامه یکی از جوانان عالیشهری به شهردار محترم

"به نام خالق منان"

شهردار محترم عالیشهر جناب دکتر مهدى قائدى

سلام عليکم

می بخشيد  مزاحم وقت گرانبهایتان شدم. راستش وقتی بار اول عکس شما را دیدم اول کمی نگران شدم. نگران از این موضوع که این شورای شهری ها چطور راضی شدند بار سنگین این وظیفه خطیر و اداره شهر جديد و در حال توسعه را بر دوش یک جوان  بگذارند.اما اندکی بعد به این موضوع اندیشیدم که سن آدمها بقولی فوتبالی ها فقط یک عدد است. پس می توان سن پایین داشت ولی  کارهای بزرگ انجام داد و می توان سن زیاد داشت ولی توانايى انجام کارهای حتی کوچک را هم نداشت. من جوانی را در وجود شما نقطه قوت شما می دانم زیرا جوانی می تواند در کنار تخصص، سابقه خدمت و شناخت مردم و شهر که الحمدالله شما بعلت بومی بودن از آن بهره مندید ابزار مهم جسارت و شجاعت یک شهردار باشد.
 
به هر حال آقای شهردار! ضمن آرزوی موفقیت می خواهم چند کلامی با شما حرف بزنم.
خدايم شاهد است که اگر وظيفه نبود چون گذشته ، سکوت مي کردم و چنين نامه اي را نمي نگاشتم ! ولي همگان مي دانند و به چشم خويش مي بينند که هر روز مشکلات و معضلات شهري از ديروز بيشتر و اميد به حل آن کمترمي شود و آقاي شهردار !آينده گمان نکنيد که شهردار گذشته نمي خواست مشكلات را حل کند ؛ ليكن به هر حال نتوانست و شايد راهش را ندانست که به ميزان تلاش مشروعشان مأجورند..اميرالمؤمنين (ع) در نهج البلاغه مي فرمايند: «انجام هرکاري در زمان خود نيکوست». حقیقت امر آن است که شکوفایی شهر در گام اول با مشارکت آحاد مردم اعم از نخبگان و مردم عادی محقق میشود. اگر چه دسترسی به نظرات آحاد مردم در ظاهر کار ساده ای نیست اما با کمی تامل به نظر میرسد چندان هم دور از دسترس نمی باشد و با طراحی و اجرای ساختار و تشکیلات ساده و در عین حال پویا میتوان به راحتی متوجه شد که قاطبه شهروندان چه می خواهند.این تریبون باید به صورت واقعی و یا مجازی در اختیار شهروندان و به خصوص نسل جوانی قرار گیرد تا با نگاهی نو به مسائل بیندیشیم. حال ممکن است سوال این باشد که چگونه میتوان این امر را محقق نمود.
به اعتقاد اینجانب قانون شوراها اگر چه در طی سالهای گذشته ترقی چندانی نیافته است و هنوز همان بندها و وظایف کلی ۳۴ گانه اشاره شده در مصوب سال ۷۵ ملاک میباشد اما در همان قانون نیز بندهایی وجود دارد که نشان می دهد این وظیفه شورای محترم شهر است که بایستی در جلب مشارکت شهروندان و نخبگان پیشگام باشد. بند ۲ ماده ۷۱ به صراحت بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح ها و پیشنهادات اصلاحی و راه حل های کاربردی در این زمینه ها جهت برنامه ریزی را به عهده شورای شهر گذاشته است. سپس در بند ۵ صراحتا از برنامه ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی سخن می راند و در بند ۶ همان ماده از تشویق و ترغیب مردم در خصوص گسترش مراکز گردشگری و تفریحی، ورزشی و فرهنگی به عنوان وظایف شورای شهر یاد می کند. اما حلقه مفقوده ای که وجود دارد و بنده از آن به عنوان نامترقی بودن قانون شوراها یاد میکنم این است که انجام این وظایف در قالب ساختار دبیرخانه ای شورای شورا هرگز امکان پذیر نمیباشد.

این وظایف در چارچوب مرکز پژوهشهای شورا میتواند محقق شود که متاسفانه در قانون شوراها هیچ جایگاهی نداشته و تا کنون نیز هیچ ردیف بودجه ای برای آن دیده نشده است. در برخی کلانشهرها چون تهران برای رفع این مشکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی شهری را احداث کرده اند که آن نیز اگر چه خوب است اما مشارکت مردم را به صورت بهینه در پی ندارد. راهکاری که وجود دارد ايجاد و برپايى" اتاق شکوفایی عاليشهر " هست ، که حتما کمیسیون های چندگانه شورای شهر در این جلسات میز داشته باشند و نماینده شان حضور داشته باشد تا صدای فرهیختگان را بشنوند و اگر قابل اجرا باشد در دستور جلسات کمیسیون ها بگذارند.  حفاری های تکراری و ناهماهنگ شهری مردم را کلافه نموده است. کافی است بر اجرای بند ۳۲ ماده ۷۱ قانون شوراها که میگوید واحدهای شهرستانی کلیه سازمانها و موسسات دولتی و موسسات عمومی غیر دولتی که در زمینه ارائه خدمات شهری وظایفی را به عهده دارند موظفند برنامه سالانه خود در خصوص خدمات شهری را در چارچوب اعتبارات و بودجه سالانه خود تنظیم نموده و به شورای شهر ارائه نمایند پافشاری گردد.
کافی است ساختاری طراحی کنید تا ضمن اینکه صدای همه شهروندان را میشنوید این صداها را به شورای محترم شهر ارجاع دهید و سامانه ای طراحی نمایید تا شهروندان مسیر این ایده ها را از ابتدا تا انتها دنبال نمایند. کافی است  "اتاق شکوفايي عاليشهر" را در کنارتان و در اتصال و ارتباط مستقیم با شورای محترم شهر داشته باشید.

در این اتاق تعدادی از جوانان خوش فکر و ایده پرداز و هوشمند شهردارى عاليشهر را مسوولیت دهید تا کلیه تریبون های رسمی و غیررسمی این شهر را رصد نمایند و هر گونه صدای منتقدی را بشنوند و مستند نموده و دسته بندی نمایند تا برای ارسال به کمیسیون های محترم شورا پخته و پرداخته شوند. البته به جهت پرهیز از موازی کاری میتواند این کار را همان روابط عمومی  شهرداری عاليشهرانجام دهد. جلسات اتاق شکوفایی را نیز با حضور فرهیختگان شهر در امتداد همین رسالت برگزار نمایيد البته اینبار با حضور برنامه ریزی شده کمیسیون های چندگانه شورای محترم شهر. با این روش شما میتوانید از یک سو صدای فرهیختگان و خواص شهر را در حضور شورای شهر بشنوید و نظرات ارزشمند عزیزان را شنیده و برای لحاظ نمودن آنها شورای محترم شهر برنامه ریزی نماید و در بودجه سال آینده، آنهایی که قابل اجرا است دیده شوند تا شهروندان نقش خویش در مدیریت شهری را مشاهده نمایند و از سوی دیگر اتاق ایده شما همچون برخی پایگاههای خبری که خبرنگاران هوشمندی را به همه مجالس می فرستند کل جامعه را رصد نماید و صدای مردم را بشنود. باشد. علاوه براین شما نیز میتوانید به کمک اتاق ایده یا روابط عمومی شهرداری به رصد روزانه پایگاههای خبری، سایتها، خبرگزاریها، روزنامه های محلی و ملی، تریبون شورای شهر، تریبون های مقدس از جمله نماز جمعه و مساجد محلات، گروه های تلگرامی نقد و بررسی مسائل شهری، صفحات اینستاگرامی افراد مشهور از جمله شهرداران قبلی بپردازید و در نهایت این نظرات را پردازش و دسته بندی نموده و با هماهنگی شورای محترم شهر تبدیل به طرحها و یا لوایح فعال و مترقی نمایید تا در نهایت هم صدای شورای محترم شهر شنیده شده و در لوایح و عملکرد و رویکرد اجرایی شما منعکس گردد و هم مردم و شهروندان همیشه فهیم ما احساس نمایند نظرات تیزبینانه و ارزشمندشان همیشه شنیده میشود و در مدیریت شهری اعمال میگردد.

با تشکر

شهروند جوان عاليشهر
مهدى زايرابراهيمى

97/09/16 مصادف با روز دانشجو

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

Bookmark and Share

Comments are now closed for this entry