پنج شنبه, 14 مهر 1401
تبلیغات شما بالای خبر
کد خبـر : 675
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۸ دی ۱۳۹۷ ۲۰:۴۰

امام جمعه عالیشهر : حماسه ی 9 دی ماندگارترین تجلی حضور مردم در دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه  7 دی ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 اگر انسانها و اهل جوامع اهل گناه نباشند و مطیع خدا باشند ، خداوند هم خود وعده کرده است که رحمتش را شامل حال شما خواهد نمود . اگر یک جامعه خدا پرست ، خدا شناس ، اهل تقوا و دوری از گناه و اهل اطاعت و بندگی خدا باشد خداوند عالم هم این جامعه و افراد آن را مشمول رحمت خودش قرار می دهد و درهای آسمان و برکات زمین را مشمول افراد این جامعه خواهد کرد .

یکی از نکاتی که در راستای بحث تقوای الهی می توان مورد توجه قرار داد مساله سبک زندگی در رفتارهای اجتماعی است . بالاخره ما انسانها چه بخواهیم و چه نخواهیم با هم ارتباط داریم ، انسان مدنی به طبع خلق شده است و نیاز به ارتباط دارد و لازمه ی زندگی اش مرتبط شدن با افراد و هم نوعان خودش می باشد و باید یک زندگی و اجتماع سالمی را ایجاد نمود و بنیاد جامعه ی سالم را ، زندگی سالم تشکیل خواهد داد ، لذا در این ارتباط و رابطه ای که مردم با هم دارند طبیعتا یک سری حقوق برای هم ایجاد می شود . رعایت حقوق هم کلید سعادت جامعه است ، جامعه ای سعادتمند و پویا و رو به رشد است که تمام افراد آن جامعه حقوق همدیگر را در جامعه مراعات کنند و از نظر دین مقدس اسلام زندگی دنیوی قرار گرفتن در زیان و خسران و گرفتاری هاست و تنها با ایمان و عمل صالح می باشد که انسان نجات پیدا می کند و ضرر و زیان نمی کند و لذا عمل صالح یک مسئولیت اجتماعی برای ماست یعنی همه ی ما در تمام زوایای زندگی و به ویژه در ارتباطاتی که با هم داریم باید عمل صالح داشته باشیم . معیارهای معاشرت اجتماعی باید صحیح ، بر مبنای قرآن و زندگی اسلامی و توحیدی باشد .

قرآن چند معیار را برای زندگی سالم و شایسته برای ما انسانها بیان کرده است که یکی از این معیارها اخلاق خوب است . در قرآن و روایات ما بسیار سفارش به مراعات اخلاق حسنه و نیکو شده است . از ویژگی های بارز پیامبر گرامی اسلام (ص) که خداوند بر او احسنت می گوید خلق زیبای پیغمبر است و یکی از مهمترین عوامل گسترش اسلام و از مهمترین عوامل گرایش مردم در دوران جاهلیت به پیغمبر و به اسلام اخلاق محمدی (ص) بوده است . در روایت داریم که یکی از ابزار رزق و روزی زیاد هم خلق حسنه می باشد .

دومین معیار ، محبت و توجه به دیگران است ، محبت بسیار ارزشمند است و جامعه و خانواده ها را با صفا می کند و محیطی امن و آرام ایجاد می نماید . انسان اگر واقعا اخلاق خوب و رفتار محبت آمیز داشته باشد باعث می شود که سخت ترین افراد هم جذب او شوند . انسان تشنه محبت و اخلاق خوب است و ذات انسان به گونه ای است که هر کس به او محبت کند او را دوست می دارد و جذب می شود . اسلام تاکید می کند جهت افزایش محبت هنگامی که سلام می کنید به هم دست بدهید و مصافحه کنید .

سومین مورد ، رعایت انصاف می باشد ، در جامعه ی اسلامی باید انصاف رعایت شود . نباید همسایه ها نسبت به هم بی انصافی کنند ، زن و شوهر در خانواده باید به هم انصاف داشته باشند ، امروزه در خصوص گرانی ها گاها مشاهده می شود بعضی از انسانها به جای اینکه بخواهند مرهمی بر دل هم نوعان خود باشند برعکس بی انصافی می کنند ، اهتکار می کنند ، گران فروش های بی مورد و بی جا دارند . انسان باید مواظب باشد که همواره اگر بدی کرد ، بدی می بیند ، خوبی هم کرد خوبی خواهد دید . متاسفانه بعضی از ما ها خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی را نادیده می گیریم و این بی انصافی است . در خصوص فضای مجازی نیز باید گفت که امروزه برخی افراد به همین راحتی با آبروی همدیگر بازی می کنند و مطالب ، شایعات و تهمتی را در گروه ها ارسال می کنند و در این جا باید گفت که چگونه آن افرادی که مورد تهمت قرار گرفته اند از خود دفاع کنند و این نهایت بی انصافی است . انصاف یعنی اینکه هر آنچه که دلت می خواهد مردم در حق تو خوبی کنند تو هم در حق مردم خوبی کنی

امام صادق (ع) فرمودند که از بالاترین اعمال این است که انسان همواره به یاد خدا باشد ، اگر انسان همیشه به یاد خدا باشد ، خداوند عالم هم به یاد او خواهد بود .

 

ارتحال فقیه عالی قدر و بزرگوار حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی را به محضر مبارک حضرت ولیعصر (عج) و مقام معظم رهبری تسلیت عرض می کند ، ایشان شخصیتی بسیار بزرگوار ، انسانی وارسته که بعد از تحمل حدود یک سال بیماری به ملکوت اعلا پیوست . جمله جالب و ارزشمندی که مقام معظم رهبری در تسلیت ارتحال این فقیه عالیقدر بیان داشتند در واقع به نوعی ایشان را معرفی می کنند و شخصیت و جایگاه ایشان را بیان می کنند ، معظم له فرمودند : ایشان استادی بزرگ درحوزه قم و کارگزاری با وفا در مهمترین تشکیلات نظام جمهوری اسلامی ، عضوی موثر در شورای نگهبان و رئیس موفقی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بودند و آثار و برکات علمی بسیاری را از خود به جای گذاشتند ، ایشان همچنین برادر سه شهید و از یاران و شاگردان و همراهان شهید نام آور شهید محمد باقر صدر بودند .

مرحوم آیت الله شاهرودی در زمانی که منصب هایی مختلفی در نظام جمهوری اسلامی داشتند هیچ گاه نخواستند که از برادران شهیدش خرج کند که خدایی ناکرده بخواهد از مقام این شهدا بهره برداری نماید چرا که خیلی ها مایل هستند از این فرصت ها استفاده کنند . حضرت آیت الله شاهرودی هیچ گاه دنبال جنجال و ماجراجویی نبودند و هیچ گاه به دنبال مطرح کردن خودش هم نبود و آنچه که وظیفه اسلامی و انقلابی خودش می دانست خدمت به اسلام و خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی بود و ایشان متدین سیاست مدار و سیاست مدار متدینی بود اما هیچ گاه سیاست زده نشدند .

 

امروز جمعه هفتم دی ما مصادف است با سالروز فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل نهضت سواد آموزی که انصافا به خاطر ویرانی ها و کمبود ها و مشکلاتی که در دوران طاغوت وجود داشت این امر یک خلع جدی محسوب میشد ، ایران با آن همه درآمدها و جمعیتی کمی که داشت اما در خیلی از جاهای کشور ما مدارس و امکانات برای دانش اموزی و علم آموزی نداشتیم و لذا امام خمینی (ره) پس از انقلاب یکی از چیزی هایی که در کنار جهاد سازندگی و کمیته امداد لازم دیدند تشکیل نهضت سوادآموزی بود تا به هر طریق مردمی که نتوانستند از نعمت سواد استفاده کنند در این راستا بهره مند شوند .

 

یکشنبه 9 دی ماه مصادف است با روز بصیرت و تجدید میثاق امت با امام و  با ولایت فقیه ، عزیزان در جریان هستند که بعد از فتنه ی 88 که در جریان انتخابات اتفاق افتاد ، شکل گیری این فتنه مانند زهری شد در کام مردم سالاری دینی و آن حضور میلیونی و بی سابقه ای که مردم داشتند متاسفانه بعد از آن عده ای به بهانه ی تقلب مملکت را به هم ریختند و یک فتنه ی عظیمی را ایجاد کردند و به فرمایش مقام معظم رهبری ظلم بزرگی به نظام شد که متاسفانه تا هنوز هم بعضی ها نمی خواهند واژه ی فتنه را به کار ببرند و قبول ندارند در حالی که این همه دشمن به تکاپو افتاد و خوشحال شد و برای از بین بردن انقلاب و نظام معرکه گیری نمود و از این جریان فتنه و فتنه گران خیلی استفاده کردند ، حماسه ی 9 دی ماه ماندگارترین تجلی حضور مردم در دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود ، جریانی که خود با دروغ و فریب توانست وارد عرصه ی انتخابات شود و فرصت رقابت پیدا کند متاسفانه خود این جریان بعد ها نظانم و انقلاب و مسئولان نظام و ولایت فقیه را متاسفانه متهم به فریب و دروغ گویی نمود . البته تدابیر حکیمانه و اندیشمندانه و به موقع و به جا و مدبرانه ی مقام معظم رهبری الحمد الله این فتنه را خاموش کرد اما البته صدمات و لطمات این فتنه تا هنوز هم ادامه دارد اما اصل فتنه در آن زمان خاموش شد .

مقام معظم رهبری در راستای خاموش کردن آتش فتنه 88 سه گام را برداشتند ، گام اول مدارا و جذب حداکثری ، گام دوم ایستادگی در پای حقوق ملت ، گام سوم بصیرت بخشی و روشن گری و اقناء سازی افکار عمومی که دراستای این تدبیر مقام معظم رهبری و وحدت و دلسوزی مردم روز 9 دی این حماسه ماندگار و ارزشمند را به پا کردند و البته حماسه ی 9 دی می تواند برای الان و آینده انقلاب ما درس عبرتی باشد که خدایی ناکرده دوباره انقلاب ما دچار فتنه های دیگری نشود .

جریان 9 دی می تواند الگویی باشد برای اینکه اولا نهادینه کردن نظام سیاسی و رهبری دینی در جامعه و دوم نقش انسجام بخش و اولیت دادن به وحدت در جامعه و سوم هوشیاری و بیگانه ستیزی مردم باید حفظ شود تا از فتنه های بعدی هم عبور کنیم .

 

نکته آخر خروج آمریکایی ها از سوریه و افغانستان می باشد که همه می دانید ترامپ رئیس جمهور آمریکا 28 آذر ماه فرمان خروج بیش از 2000 نیروی آمریکایی را از سوریه صادر کرد و بعد از آن دستور خروج به مرور زمان نظامیان آمریکایی از افغانستان که بیش از 14000 نظامی آمریکایی در افغانستان می باشد که فعلا دستور خروج 7000 نفر را داده است و این ها نشان از شکست آمریکاست ، میلیارد ها و تریلیون ها دلار امریکایی ها در عراق و افغانستان و در یمن و ... خرج کردند و می کنند ونتیجه ای نگرفتند و آن خاورمیانه ی جدیدی که در خواب می دیدند محقق نشد و الان از منطقه خروج می کنند و این نشانه شکست آمریکاست . مدتی است که دولت فدرال آمریکا دچار مشکلات داخلی و بودجه شده است و در مقابل عزت و سرافرازی نظام مقدس جمهوری اسلامی و اندیشه این نظام است که روز به روز در منطقه دارد نفوذ بیشتری پیدا می کند .

 

در پایان تقدیر و تشکر می کنم از همه ی عزیزانی که برای برپایی نماز جمعه در این مکان واقعا زحمت کشیدند ، چرا که مسجد النبی (ص) نیاز به تعمیراتی داشت و لازم بود که ما مدتی نماز جمعه را به این جا منتقل کنیم و طبیعتا در روزهای اول ممکن است نواقصی مشاهده شود که انشالله نمازگزاران خواهند بخشید و از مجموعه عزیزان در دانشگاه آزاد از جمله ریاست محترم دانشگاه ، معاونت محترم فرهنگی ، حراست محترم و همه ی بخش های این دانشگاه که همکاری نمودند و همچنین ستاد نماز جمعه تقدیر و تشکر می کنم .

 

در خصوص ریاست ستاد نماز جمعه با توجه به مشغله ها و گرفتاری های زیادی که برادر عزیز و ارزشی مان حاج حسین بنجویی داشتند لذا مصلحت را در این دیدیم که سکان ستاد نماز جمعه را به جناب آقای کمالی بزرگوار بسپاریم و ضمن اینکه تقدیر و تشکر می کنیم از تمامی تلاش ها و زحمات جناب آقای بنجویی که ایشان در سنگرهای دیگری واقعا دارند به اسلام و مسلمین و محرومین خدمت می کنند و امیدواریم که انشالله آقای کمالی با آمدنشان و برنامه ریزی و ویژگی هایی که ما از ایشان سراغ داریم انشالله کادر اعضاء ستاد نماز جمعه قوی را به فضل خدا انتخاب کنند و تحولی را در ستاد نماز جمعه عالیشهر ایجاد نمایند . من بارها هم عرض کرده ام که وظیفه ی ما فقط برگزاری نماز جمعه نیست بلکه باید کارهای فرهنگی بسیار زیادی در این شهر انجام بشود . از همکاری دوستانمان در شهرداری و شورای اسلامی و شرکت عمران و همچنین نیروی انتظامی و راهور و بسیجیان مخلص و تمام کسانی که در برپایی نماز جمعه همکاری کرده اند تقدیر و تشکر می کنم .

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share

نوشتن دیدگاه

تبلیغات شما