پنج شنبه, 14 مهر 1401
تبلیغات شما بالای خبر
کد خبـر : 702
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۹:۵۵

امام جمعه عالیشهر : باید به صبر ، صبوری ، اخلاص و استقامت مادران و همسران شهدا آفرین گفت

((بسم الله الرحمن الرحیم))

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عالیشهروند و به نقل از محراب عالیشهر آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 26 بهمن  ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 شرطهای بندگی خدا و قبولی عبادت ها عبارتند از :

شرط اول بندگی خدا و قبولی طاعات و عبادات ما مسئله ی خلوص و اخلاص در عبادت هست .

عمل کم و با اخلاص بهتر است از عمل زیادی که با ریا می باشد . ممکن است کسی نماز زیاد بخواند ولی برای ریا باشد و این هیچ ارزشی ندارد ولی کسی که دو رکعت نماز خالصانه بخواند که در آن ریا نباشد خیلی ارزشمند است . شرط قبولی هر عبادت عمل مخلصانه است و در مقابل اخلاص ، ریا قرار دارد . در روایت داریم که فردای قیامت به ریا کاران خطاب می شود که بروید ثواب و مزد اعمالتان را از آنهایی بگیرید که برای آنها انجام می دادید ، اگر برای ترس از دست دادن پست و منصب بوده و یا برای به دست آوردن پست و مقام نماز جماعت خواندید بروید و از همان ها مزدتان را بگیرید .

دومین شرط رعایت احکام شرعی در عبادت می باشد . بعنوان نمونه نماز یک حدودی دارد و نمی توان گفت که من امروز که سرحال تر هستم پس نماز صبح را سه رکعت بخوانم و نماز مغرب را چهار رکعت به جا بیاورم ، خطوط الهی و شرعی را باید رعایت نمود . اگر گفته شده که وضو ، غسل ، حج ، نذر و ... را باید این گونه انجام داد پس باید به همان صورت انجام گیرد .

سومین شرط قبولی عبادات ما رعایت آداب یک عبادت هست . نماز را باید اول وقت به جا آورد . در روایت داریم که نمازتان را اول وقت بخوانید تا با نماز ولی حق و امام زمان (عج) عرروج پیدا کند . بدون عذر نباید نمازهایمان را به تاخیر بیاندازیم که موجب می شود برکت از زندگی هایمان کم شود .

چهارمین شرط قبولی عبادات باید عبادت های ما از روی عشق باشد . نباید نماز را با کسلی بخوانیم ، نماز را باید زمانی بخوانیم که حال نماز را داشته باشیم نه با حالت گرفتگی و کسالت ، از امیرالمومنین (ع) در کتاب شریف نهج البلاغه منصوب است که مردم در عبادت سه دسته هستند ، یک عده از ترس اینکه به جهنم نروند خدا را عبادت می کنند که این عبادت نوکران و غلامان هست ، دومین گروه از مردم خدا را به طمع رسیدن به بهشت عبادت می کنند که این عبادت تجار است و اما سومین گروه کسانی هستند که فقط و فقط برای خدا نماز می خوانند و اذعان دارند که فقط خداوند متعال مستحق عبادت می باشد ولا غیر

تقدیر و تشکر صمیمانه دارم از همه ی شما مردم خوب و ولایت مدار و انقلابی شهر عالیشهر و روستاهای همجوار که انصافا امسال هم در راهپیمایی 22 بهمن و چهلمیین سالگرد پیروزی انقلاب خوب درخشیدید و با وجود همه ی مشکلات و گرفتاری ها و فضاهای مسموم تبلیغاتی وحشتناک دشمن واقعا حضور حماسی داشتید و همراه با همه ی ملت غیرو ایران به ندای مقام معظم رهبری و منویات شهدا پاسخ مثبت دادید و البته این کار مسئولیت مسئولان را دوچندان می کند .

 

شهادت تعدادی از پاسداران و مرزداران عزیزمان که برای حفظ مرزهای میهن اسلامی مظلومانه و غریبانه به شهادت رسیدند را تسلیت عرض می کنم و تبریک هم عرض می کنم که شهید راه خدا شدند و امیدواریم سپاه مقتدر پیگیر موضوع باشند و مثل دفعات قبل یک انتقام سخت و آتشین را از دشمنان بگیرند .

 

بیانیه ی مقام معظم رهبری که بسیار راهبردی و چراغ راه دهه های آینده ی انقلاب بود را من توصیه می کنم که با حوصله همگی این بیانیه را مطالعه کنیم که هم خطاب به مردم و هم مسئولان در مباحث سیاست خارجی و اقتصادی و به ویژه در رابطه با جوانان داشتند .

 خلاصه ای از این بیانیه بدین شرح می باشد و معظم له سرگذشت چهل ساله ی انقلاب را این گونه ترسیم نمودند که در این چهل سال همه چیز علیه ما بود ، ترکیب جمهوریت و اسلامیت نخستین درخشش انقلاب بود ، تقابل دوگانه ی اسلام و استکبار در این چهل ساله پدیده برجسته ی جهان معاصر شد ، عظمت پیشرفتهای چهل ساله ی ایران آنگاه به درستی دیده می شود که با مدت های مشابه در انقلاب های بزرگی چون فرانسه ، شوروی و هند مقایسه شود ، انقلاب ما منشای این برکات شد ، امنیت و تمامیت ارضی را ضمانت کرد ، موتور پیشران کشور در عرصه ی علم و فناوری و زیرساخت شد ، مشارکت مردم در مسائل سیاسی و حضور در صحنه های ملی و استکبار ستیزی به اوج خود رسانده شد ، بینش سیاسی آحاد مردم را این انقلاب بالا برد ، کفه عدالت را در تقسیم امکانات عمومی کشور سنگین کرد ، عیار معنویت و اخلاق را در فضای عمومی جامعه افزایش داد ، ایستادگی در برابر مستکبران روز به روز بیشتر شد ، این وضعیت چهل ساله ی گذشته ی ما بود اما تفاوت چالش های دیروز و امروز ، چالش آن روز بر سر کوتاه کردن دست امال بیگانه ، رسوا کردن لانه ی جاسوسی بود اما امروز چالش بر سر حضور ایران در مرزهای رژیم صهیونیستی است و برچیدن نفوذ آمریکا در منطقه و حمایت از مجاهدان فلسطینی و دفاع از حزب الله و مقاومت است . مشکل غرب جلوگیری از تسلیحات ابتدایی در دیروز بوده اما امروز مشکل غرب جلوگیری از انتقال سلاح های پیشرفته ی ایرانی به نیروهای مقاومت منطقه است . آن روز گمان آمریکا این بود که با چند خود فروخته و یا با چند هواپیما و بالگرد می تواند بر نظام اسلامی فائق آید اما امروز برای مقابله خود را محتاج به یک ائتلاف بزرگ از دهها دولت معاند و مرعوب می داند که این هم موفق نمی شوند .

ظرفیت های مهم کشور و  این بیانیه در واقع فرا روی مسئولین و مردم برای برداشتن گام دوم انقلاب بوده است . از منظر مقام معظم رهبری ما در این 40 سال گام اول را برداشتیم و از امروز به بعد باید گام دوم را برداریم ، 36 میلیون نفر در سنین میانه 15 و 40 سالگی داریم ، حدود 14 میلیون نفر دارای تحصیلات عالی داریم ، رتبه ی دوم جهان در دانش آموختگان علوم و مهندسی داریم  ، وجود انبوه جوانان با روحیه ی انقلابی و آماده تلاش جهادی داریم ، وجود جوانان محقق مشغول به آفرینش های علمی ، فرهنگی و صنعتی داریم ، فرصت های مادی کشور که هفت درصد ذخائر معدنی جهان با وجود یک درصد از جمعیت جهان ، منابع عظیم زیرزمینی داریم ، موقعیت استثنایی جغرافیایی ، بازار بزرگ ملی ، بازار بزرگ منطقه ای با وجود 600 میلیون نفر جمعیت ، سواحل دریایی طولانی ، حاصلخیزی زمین با محصولات متنوع کشاورزی ، اقتصاد بزرگ و متنوع ، در رابطه علم و پژوهش ، در رابطه معنویت و اخلاق ،  وظیفه ی حکومت ها برای رشد اخلاق و معنویت این است که منش و رفتار معنوی و اخلاقی داشته باشند ، زمینه را برای رواج آن در جامعه فراهم کنند و به نهادهای اجتماعی در این رابطه کمک کنند و با کانون های ضد معنوییت و اخلاق به شیوه معقول بستیزند ، با ابزارهای رسانه ای برخورد هوشمندانه داشته باشند .

در رابطه با اقتصاد ، معظم له بیان داشتند که مهمترین عیوب اقتصادی که ما داریم و باید برطرف شود وابستگی اقتصاد به نفت است ، دولتی بودن بخشهایی که در حیطه وظائف دولت نیست ، نگاه به خارج و نه به توان ظرفیت داخلی ، استفاده اندک از ظرفیت های نیروی انسانی ، بودجه بندی معیوب و نا متوازن ، عدم ثبات سیاست های اجرایی اقتصاد ، عدم رعایت اولویت ها ، وجود هزینه های زائد و مصرفانه در بخشهایی از دستگاه های حکومتی ، مهمترین راه حل برای رفع مشکلات اقتصادی ، 1 -  درون زایی اقتصاد کشور و 2 -  مولد شدن و دانش بنیاد شدن و 3 -  مردمی کردن اقتصاد و برون گرایی با استفاده از ظرفیت ها ، سپردن کار به دست یک مجموعه جوان ، دانا ، مومن و مسلط بر دانسته های اقتصادی است .

 

سه شنبه 30 بهمن و 13 جمادی الثانی مصادف است با روز وفات شیرزن نهضت عاشورا جناب ام البنین (س) همسر گرانقدر امیرالمومنین (ع) و مادر چهار شهید رشید کربلا به ویژه حضرت ابوالفضل العباس (ع) می باشد که این روز را بعنوان روز تکریم مادران و همسران شهدا نام گذاری کرده اند که واقعا باید از صبر و صبوری و اخلاص و استقامت مادران و همسران شهدا آفرین گفت .

 

چهارشنبه 1 اسفند مصادف است با شهادت حجت الاسلام شیخ فضل الله محلاتی در سال 1364 و روز روحانیت و دفاع مقدس نام گذاری شده است که انصافا روحانیت هم در انقلاب و هم در دوران دفاع مقدس خود را نشان داد و سنگ تمام گذاشت و روحانیت عزیز شهدای زیادی را فدای انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی کردند .

 

پنجشنبه 2 اسفند و 18 جمادی الثانی مصادف است با وقوع جنگ جمل بین امام علی (ع) و سپاه ناکثین و طلحه و زبیر بود که البته لازم است بیشتر از این مساله باز بشود که فتنه ی وحشتناکی که مبارزه با فتنه خواص بی بصیرت و دنیا طلب و مقابله صابرانه ی امام با ناکثین در جنگ جمل بود ، می تواند درس عبرتی برای ما و خصوصا خواص باشد . طلحه و زبیری که یک روز بازوی علی (ع) بودند و در کنار امام در سختی ها قرار داشتند ولی به خاطر دنیا ، ریاست و جاه طلبی و دنیا طلبی امام بر حق را نقض پیمان کردند و در مقابل امام علی (ع) ایستادند و فتنه جمل را به راه انداختند .

یک نکته را خدمت مسئولین محترم شهر عالیشهر و مردم عالیشهر ، فعالان اجتماعی ، فعالان فرهنگی و فعالان رسانه ای عرض کنم ، طبق فرمایش مقام معظم رهبری وحدت ، برادری ، دوستی ، صداقت داشته باشیم ، خود زنی نکنیم ، توصیه ی اول من هم به شهردار محترم و هم عزیزان شورای شهر و هم شرکت عمران این است که اولا برای مردم شفاف سازی داشته باشید ، ریال به ریال بیت المال که هزینه می شود باید به جا ، به موقع و درست مصرف بشود ، چرا که هم این دنیا و هم فردای قیامت باید جواب بدهیم . کارهای دوباره کاری و موازی ، کارهای بی مورد انجام نشود ، کارها و رفتارهای تنش زا نباید داشته باشیم . همه ی ما وظیفه داریم که وحدت را در جامعه رعایت کنیم . شهری که بیش از 20 هزار نفر جمعیت با تفکر ها ، اندیشه ها و فکرهای متفاوت دارد باید ملاحظات سیاسی و اجتماعی را داشته باشیم . الان ما نیاز به برادری ، وحدت و جلوگیری از حیف و میل حتی یک ریال از بیت المال را داریم . شرکت عمران ، شهرداری و شورای شهر در عالیشهر مسئولیتهای بسیار خطیر و سنگینی را دارند ، دست به دست هم بدهند و برادرانه و دوستانه کمک کار هم برای رفع مشکلات شهر باشید ، با مردم باشید و روز خاصی را برای ارباب رجوع اختصاص دهید تا مردم راحت مسئولین را ببینند که توصیه ی مقام معظم رهبری و توصیه ی اسلام این است که دسترسی مردم به مسئولین راحت باشد . من تشکر می کنم از تمام تلاش هایی که صورت گرفته و در این حدود 20 سالی که عالیشهر تاسیس شده کارهای بسیار خوبی انجام شده و نباید بی انصافی کرد و الان هم کارهای خوبی در حال انجام است . سخنان ، موضع گیری ها ، رفتارهایمان ، برخوردها ، پروژهایی که افتتاح می کنیم نباید تنش زا باشد . باید رعایت دقیق بیت المال و کارشناسی حساب شده در هر پروژه را داشته باشیم . به مساجد بیشتر سر بزنید و ما حاضر هستیم در نماز جمعه میز خدمت را اجرا کنیم .

توصیه دوم من خطاب به مردم و به ویژه کسانی است که رسانه در دست دارند و قلم می زنند و آن هم این است که بی انصاف نباشیم  ، خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی را تحسین کنیم ، هر خدمتی که در شهر ما و در کشور می شود همگی از خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی است ، ما نباید فقط و فقط عیبها را ببینیم . هر مجموعه ای ممکن است که عیبهایی داشته باشد اما خدمات را هم لحاظ کنید ، بعضی از افراد فقط و فقط دنبال عیبها هستند و یا اینکه مشکلی را ببینند و آن را بزرگ کنند و کسی را تخریب کنند . باید دلسوزانه انتقاد کنیم ، دلسوزانه حرف بزنیم و هر کاری راهکار قانونی دارد ، اگر یک مسئولی خدایی ناکرده خطا کرد نباید هر چه دلمان خواست در فضای رسانه ای حرف بزنیم و دنبال فضا سازی باشیم ، راهکار قانونی را برای جلوگیری از خطا پیش بگیریم ما وظیفه های خود را انجام می دهیم و اگر قانون اجرا شد که شد و اگر نشد که دیگر ما بیشتر از اینکه دیگر تکلیف نداریم . همچنان که عیب ها را بیان می کنیم خوبی ها را هم بیان کنیم و دست به دست هم بدهیم و با دوستی و محبت شهرمان را آباد کنیم .

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

عکاس:   مهرداد سرملی

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share

نوشتن دیدگاه

تبلیغات شما